Menu to Taxonomy (8.x-1.0-beta4) - en to fr translation catalogue (21 entries)

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Label
fr: Libellé

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Reference
fr: Référence

en: Machine name
fr: Nom système

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Limit terms by vocabulary
fr: Limiter les termes par vocabulaire

en: Load default filter from term page
fr: Charger le filtre par défaut depuis la page du terme

en: Appears in: @bundles.
fr: Apparaît dans : @bundles.

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
fr: Charge le filtre par défaut depuis la page de nœud, c'est utile pour les blocs de taxonomie associée.

en: An autocomplete text field.
fr: Un champ de texte à autocomplétion.

en: Display the label of the referenced entities.
fr: Afficher le libellé des entités référencées.

en: Multiple-value handling
fr: Gestion à valeur multiple.

en: Filter to items that share all terms
fr: Filtrer par éléments qui partagent tous les termes

en: Filter to items that share any term
fr: Filtrer par éléments qui partagent n'importe quel terme

en: @label referenced from @field_name
fr: @label référencé depuis @field_name

en: @field_name: @label
fr: @field_name : @label

en: @entity using @field_name
fr: @entity utilise @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
fr: Relie chaque @entity avec un @field_name définit pour le @label
