Menu to Taxonomy (8.x-1.0-beta4) - en to ro translation catalogue (20 entries)

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: Label
ro: Etichetă

en: Vocabularies
ro: Vocabulare

en: Menu
ro: Meniu

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Reference
ro: Referință

en: Machine name
ro: Numele mașinii

en: Autocomplete
ro: Completare automată

en: Limit terms by vocabulary
ro: Limitare termeni după vocabular

en: Load default filter from term page
ro: Încărcați filtrul implicit pe pe pagina termenilor

en: Appears in: @bundles.
ro: Apare în: @bundles.

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
ro: Încărcați filtrul implicit pe pe pagina nodurilor, aceasta este benefică pentru blocurile taxonomiilor înrudite

en: An autocomplete text field.
ro: Un câmp text cu autocompletare.

en: Display the label of the referenced entities.
ro: Afișați eticheta entităților referite.

en: Multiple-value handling
ro: Operare cu valori multiple

en: Filter to items that share all terms
ro: Filtru la elementele care împărtășesc toți temenii

en: Filter to items that share any term
ro: Filtru la elementele care împărtășesc orice temen

en: @label referenced from @field_name
ro: @label referință de la @field_name

en: @entity using @field_name
ro: @entity folosește @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
ro: Referiți fiecare @entity cu un @field_name setat pentru @label.
