Menu to Taxonomy (8.x-1.0-beta5) - en to de translation catalogue (20 entries)

en: Taxonomy term
de: Taxonomie-Begriff

en: Label
de: Beschriftung

en: Vocabularies
de: Vokabulare

en: Menu
de: Menü

en: Vocabulary
de: Vokabular

en: Reference
de: Referenz

en: Machine name
de: Systemname

en: Autocomplete
de: Autovervollständigung

en: Limit terms by vocabulary
de: Begriffe nach Vokabular begrenzen

en: Load default filter from term page
de: Standardfilter der Begriffsseite laden

en: Appears in: @bundles.
de: Erscheint in: @bundles.

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
de: Standardfilter der Node-Seite laden (gut für verwandte Vokabular-Blöcke).

en: An autocomplete text field.
de: Ein Autovervollständigungs-Textfeld.

en: Display the label of the referenced entities.
de: Beschriftung der referenzierten Entitäten anzeigen.

en: Multiple-value handling
de: Umgang mit mehrfachen Werten

en: Filter to items that share all terms
de: Auf Elemente filtern, die alle Begriffe teilen

en: Filter to items that share any term
de: Auf Elemente filtern, die einen beliebigen Begriff teilen

en: @label referenced from @field_name
de: @label wird von @field_name referenziert

en: @entity using @field_name
de: @entity verwendet @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
de: Alle @entity mit einer @field_name Gruppe zu @label verbinden.
