Menu to Taxonomy (8.x-1.0-beta5) - en to it translation catalogue (18 entries)

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Label
it: Etichetta

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Reference
it: Riferimento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Limit terms by vocabulary
it: Limita i termini nel vocabolario

en: Load default filter from term page
it: Carica il filtro predefinito dalla pagina del termine

en: Appears in: @bundles.
it: Appare in: @bundles.

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
it: Carica il filtro predefinito dalla pagina del contenuto. Può risultare comodo per definire blocchi collegati in base alla tassonomia.

en: An autocomplete text field.
it: Un campo di testo con autocompletamento.

en: Display the label of the referenced entities.
it: Visualizza l'etichetta delle entità messe in relazione.

en: Multiple-value handling
it: Gestione valori multipli

en: Filter to items that share all terms
it: Filtra gli elementi che hanno tutti i termini in comune

en: Filter to items that share any term
it: Filtra gli elementi che hanno almeno un termine in comune

en: @label referenced from @field_name
it: @label referenziato da @field_name

en: @entity using @field_name
it: @entity che usa @field_name
