Menu to Taxonomy (8.x-1.0-beta6) - en to nl translation catalogue (18 entries)

en: Taxonomy term
nl: Taxonomieterm

en: Vocabularies
nl: Woordenlijsten

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: Reference
nl: Referentie

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Limit terms by vocabulary
nl: Termen per woordenlijst beperken

en: Load default filter from term page
nl: Standaardfilter van de termpagina laden

en: Appears in: @bundles.
nl: Komt voor in: @bundles.

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
nl: Standaardfilter van de node-pagina laden, handig voor gerelateerde taxonomieblokken

en: An autocomplete text field.
nl: Een automatisch aanvullen-tekstveld.

en: Display the label of the referenced entities.
nl: Het label van de gerefereerde entiteit weergeven.

en: Multiple-value handling
nl: Verwerking meervoudige waarden

en: Filter to items that share all terms
nl: Filter op items die alle termen delen

en: Filter to items that share any term
nl: Filter op items die een van de termen delen

en: @label referenced from @field_name
nl: Naar @label verwezen door @field_name

en: @entity using @field_name
nl: @entity gebruikt @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
nl: Elke @entity relateren waarvan @field_name is ingesteld op @label.
