Menu to Taxonomy (8.x-1.0-beta6) - en to oc translation catalogue (15 entries)

en: Taxonomy term
oc: Tèrme de taxonomia

en: Label
oc: Etiqueta

en: Vocabularies
oc: Vocabularis

en: Menu
oc: Menú

en: ID
oc: Identificant (ID)

en: Vocabulary
oc: Vocabulari

en: Machine name
oc: Nom sistèma

en: Autocomplete
oc: Autocomplecion

en: Limit terms by vocabulary
oc: Limitar los tèrmes per vocabulari

en: Load default filter from term page
oc: Cargar lo filtre per defaut dempuèi la pagina del tèrme

en: Appears in: @bundles.
oc: Apareis dins : @bundles.

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
oc: Charge lo filtre per defaut dempuèi la pagina de nosèl, c'est utile per los blòts de taxonomia associada.

en: Multiple-value handling
oc: Gestion a valor multiple.

en: Filter to items that share all terms
oc: Filtrar per elements que partejan totes los tèrmes

en: Filter to items that share any term
oc: Filtrar per elements que partejan n'importe quel tèrme
