Menu to Taxonomy (8.x-1.0-beta7) - en to da translation catalogue (18 entries)

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Label
da: Etiket

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Machine name
da: Internt navn

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Limit terms by vocabulary
da: Begræns termer efter ordforråd

en: Load default filter from term page
da: Indlæs standardfilter fra term-side

en: Appears in: @bundles.
da: Optræder i: @bundles.

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
da: Indlæs standardfilter fra indholdselementsiden, godt til relaterede taksonomiblokke

en: An autocomplete text field.
da: Et tekstfelt med autofuldførelse.

en: Display the label of the referenced entities.
da: Vis label for de refererede entities.

en: Multiple-value handling
da: Håndtering af flere værdier

en: Filter to items that share all terms
da: Filtrér efter elementer som deler alle termer

en: Filter to items that share any term
da: Filtrér efter elementer som deler enhver term

en: @label referenced from @field_name
da: @label refereret fra @field_name

en: @entity using @field_name
da: @entity som bruger @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
da: Knyt hver @entity hvor @field_name er sat til @label.
