Menu to Taxonomy (8.x-1.0-beta7) - en to uk translation catalogue (20 entries)

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Label
uk: Мітка

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Menu
uk: Меню

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Reference
uk: Посилання

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Limit terms by vocabulary
uk: Обмежити терміни словником

en: Load default filter from term page
uk: Завантажити стандартний фільтр зі сторінки терміна

en: Appears in: @bundles.
uk: Місце знаходження: @bundles.

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
uk: Завантажити стандартний фільтр зі сторінки матеріалу, корисне для пов'язаних блоків таксономії

en: An autocomplete text field.
uk: Текстове поле автодоповнення .

en: Display the label of the referenced entities.
uk: Відобразити мітку сутностей за посиланням.

en: Multiple-value handling
uk: Обробка багатозначності

en: Filter to items that share all terms
uk: Фільтрувати по елементах, що містять усі терміни

en: Filter to items that share any term
uk: Фільтрувати по елементам, що містять будь-який термін

en: @label referenced from @field_name
uk: @label посилається з @field_name

en: @entity using @field_name
uk: Сутність @entity використовує поле @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
uk: Пов'язати кожну сутність @entity з полем @field_name, в якому вказується @label.
