Menu to Taxonomy (8.x-1.0-beta9) - en to id translation catalogue (18 entries)

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: Vocabulary
id: Kosakata

en: Reference
id: Referensi

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Autocomplete
id: Pelengkapan otomatis

en: Limit terms by vocabulary
id: Batasi istilah dengan kosa kata

en: Load default filter from term page
id: Muat filter default dari halaman istilah

en: Appears in: @bundles.
id: Tampak di: @bundles.

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
id: Muat filter default dari halaman node, itu bagus untuk blok taksonomi terkait

en: An autocomplete text field.
id: Bidang teks pelengkapan otomatis.

en: Display the label of the referenced entities.
id: Tampilkan label entitas rujukan.

en: Multiple-value handling
id: Penanganan beberapa nilai

en: Filter to items that share all terms
id: Memfilter ke item yang memiliki semua istilah yang sama

en: Filter to items that share any term
id: Filter ke item yang memiliki istilah yang sama

en: @label referenced from @field_name
id: @label direferensikan dari @field_name

en: @entity using @field_name
id: @entity menggunakan @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
id: Hubungkan setiap @entity dengan set @field_name ke @label.
