Menu to Taxonomy (8.x-1.0-beta9) - en to ja translation catalogue (20 entries)

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Label
ja: ラベル

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Menu
ja: メニュー

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Reference
ja: 参照

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Limit terms by vocabulary
ja: ボキャブラリーでタームを制限

en: Load default filter from term page
ja: タームページからデフォルトのフィルターを読み込み

en: Appears in: @bundles.
ja: 使用: @bundles

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
ja: デフォルトのフィルターをノードページから読み込みます。関連するタクソノミーブロックに便利です。

en: An autocomplete text field.
ja: 自動補完されるテキストフィールド。

en: Display the label of the referenced entities.
ja: 参照先エンティティのラベルを表示します。

en: Multiple-value handling
ja: 複数の値の取り扱い

en: Filter to items that share all terms
ja: すべてのタームを共有するアイテムに絞り込む

en: Filter to items that share any term
ja: いずれかのアイテムを共有するアイテムに絞り込む

en: @label referenced from @field_name
ja: @field_nameから参照されている@label

en: @entity using @field_name
ja: @field_name を使用している @entity

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
ja: 各 @entity を @label にセットされた @field_name に関連付ける。
