Menu to Taxonomy (8.x-1.0-beta9) - en to ru translation catalogue (20 entries)

en: Taxonomy term
ru: Термин таксономии

en: Label
ru: Метка

en: Vocabularies
ru: Словари

en: Menu
ru: Меню

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Reference
ru: Связь

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Limit terms by vocabulary
ru: Ограничить термины словарем

en: Load default filter from term page
ru: Загрузить фильтр по умолчанию со страницы термина

en: Appears in: @bundles.
ru: Местонахождение: @bundles.

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
ru: Загрузить фильтр по умолчанию со страницы материала. Это хорошо для связанных блоков таксономии

en: An autocomplete text field.
ru: Текстовое поле с автодополнением.

en: Display the label of the referenced entities.
ru: Отображать метки связанных сущностей.

en: Multiple-value handling
ru: Обработка множественных значений

en: Filter to items that share all terms
ru: Фильтровать по элементам, которые содержат все термины

en: Filter to items that share any term
ru: Фильтровать по элементам, которые содержат какой-либо из терминов

en: @label referenced from @field_name
ru: Сущность "@label", на которую ссылаются с поля "@field_name"

en: @entity using @field_name
ru: @entity использует @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
ru: Связать каждую @entity с @field_name с @label.
