Message (8.x-1.0-alpha3) - en to pt translation catalogue (62 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Author
pt: Autor

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Reset
pt: Redefinir

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Rótulo

en: View
pt: Ver

en: Text
pt: Texto

en: Created
pt: Criado

en: Page
pt: Página

en: Message text
pt: Texto de mensagem

en: Desc
pt: Decrescente

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Template
pt: Modelo

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Messages
pt: Mensagens

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: próximo ›

en: Node title
pt: Título do node

en: Days
pt: Dias

en: Date created
pt: Data de criação

en: Quota
pt: Espaço disponível

en: Apply
pt: Aplicar

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Language code
pt: Código do idioma

en: « first
pt: « primeiro

en: last »
pt: último »

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Field settings
pt: Configurações do campo

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Created by
pt: Criado por

en: Created on
pt: Criado em

en: Overview messages
pt: Visão geral das mensagens

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: Author name
pt: Nome do autor

en: Published date
pt: Data de publicação

en: The message text
pt: O texto da mensagem

en: Message template
pt: Modelo de mensagem

en: messages
pt: mensagens

en: Delete selected content
pt: Excluir conteúdo selecionado

en: Deleted @count posts.
pt: @count posts excluídos.

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
pt[0]: Você tem certeza que quer apagar este item?
pt[1]: Você tem certeza que quer apagar estes itens?

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Tools that enhance the user interface.
pt: Ferramentas que aprimoram a interface com o usuário.

en: Weight for @title
pt: Peso para @title

en: Weight for row @number
pt: Peso para linha @number

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Rendered node
pt: Node renderizado.

en: With selection
pt: Selecione a ação

en: No messages created yet
pt: Nenhuma mensagem criada ainda

en: Edit @language translation for %label
pt: Editar tradução @language para %label

en: The message UUID.
pt: O UUID da mensagem.

en: The message language code.
pt: O código de idioma da mensagem.

en: Grant permission to view the messages in the site.
pt: Conceda permissão para visualizar as mensagens no site.
