Message UI (8.x-1.0-beta4) - en to fr translation catalogue (35 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Edit
fr: Modifier

en: Settings
fr: Paramètres

en: Update
fr: Mettre à jour

en: View
fr: Voir

en: Create
fr: Créer

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Add message
fr: Ajouter un message

en: @type: updated %title.
fr: @type : %title mis à jour.

en: @type: added %title.
fr: @type : %title ajouté.

en: Field settings
fr: Paramètres du champ

en: Text to display
fr: Texte à afficher

en: Notify
fr: Notifier

en: Message Content
fr: Contenu du message

en: Send Message
fr: Envoyer le message

en: @type %title has been created.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été créé.

en: @type %title has been updated.
fr: Le contenu '%title', de type '@type', a été mis à jour.

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: By @name on @date
fr: Par @name le @date

en: By @name
fr: Par @name

en: Message template
fr: Gabarit de message

en: Contextual links
fr: Liens contextuels

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
fr[0]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer cet élément ?
fr[1]: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ces éléments ?

en: The aliased path to this content.
fr: L'alias de chemin de ce contenu.

en: Manage the message tokens
fr: Gérer les jetons (tokens) de message

en: Tokens and arguments
fr: Jetons (tokens) et arguments

en: Update tokens value automatically
fr: Mettre à jour la valeur des jetons (tokens) automatiquement

en: Don't update
fr: Ne pas mettre à jour

en: Update automatically
fr: Mettre à jour automatiquement

en: Update manually
fr: Mettre à jour manuellement

en: @name's value
fr: valeur de @name
