Metatag (8.x-1.16) - en to fr translation catalogue (562 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Group
fr: Groupe

en: Author
fr: Auteur

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Audience
fr: Auditoire

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: License
fr: Licence

en: Edit
fr: Modifier

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: Refresh
fr: Actualiser

en: Region
fr: Région

en: Display
fr: Affichage

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Active
fr: Actif

en: Page title
fr: Titre de page

en: Site name
fr: Nom du site

en: Locale
fr: Localisation

en: Page URL
fr: URL de la page

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Advanced
fr: Avancé

en: Date Created
fr: Date de création

en: Date Modified
fr: Date modifiée

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Medium
fr: Moyen

en: Media
fr: Média

en: Id
fr: Identifiant (ID)

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: Expires
fr: Expire

en: Fax number
fr: Numéro de fax

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Gender
fr: Sexe

en: Department
fr: Département

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Front page
fr: Page d'accueil

en: Revert
fr: Rétablir

en: Coverage
fr: Couverture

en: See also
fr: Voir aussi

en: Street address
fr: Adresse

en: Video width
fr: Largeur de la vidéo

en: Video height
fr: Hauteur de la vidéo

en: Locality
fr: Localité

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: Publisher
fr: Éditeur

en: Publisher URL
fr: URL de l'éditeur

en: Abstract
fr: Résumé

en: Series
fr: Série

en: Provided by
fr: Fourni par

en: Generator
fr: Générateur

en: Identifier
fr: Identifiant

en: About
fr: À propos

en: Translate
fr: Traduire

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Rating
fr: Note

en: Creator
fr: Créateur

en: Metatags
fr: Balises meta (Meta tags)

en: Meta tags
fr: Balises meta

en: Bundle
fr: Type

en: Image height
fr: Hauteur de l'image

en: Image width
fr: Largeur de l'image

en: Country name
fr: Nom du pays

en: Origin
fr: Origine

en: Web URL
fr: URL Web

en: Image type
fr: Type d'image

en: Extent
fr: étend

en: Release date
fr: Date de version

en: Application name
fr: Nom de l'application

en: References
fr: Références

en: Canonical URL
fr: URL canonique

en: Book author
fr: Auteur du livre

en: Site verification
fr: Vérification du site

en: Date Available
fr: Date disponible

en: Facebook App ID
fr: Identifiant (ID) de l'App Facebook

en: Document status
fr: Statut du document

en: Default shortcut icon
fr: Icône de raccourci par défaut

en: Access Rights
fr: Droits d'accès

en: Video URL
fr: URL de la vidéo

en: Release Date
fr: Date de version

en: Rights
fr: Droits

en: Contributor
fr: Contributeur

en: Image alternative text
fr: Texte alternatif de l'image

en: Cache control
fr: Contrôle du cache

en: Facebook Application ID
fr: Identifiant (ID) de l'application Facebook

en: Theme Color
fr: Couleur du thème

en: 404 page not found
fr: Page 404 non trouvée

en: Shortlink URL
fr: URL raccourcie

en: Add default meta tags
fr: Ajouter des balises META par défaut

en: Provides search engines with specific directions for what to do when this page is indexed.
fr: Fournit aux moteurs de recherche des directives précises sur ce qu'ils doivent faire lorsque cette page est indexée.

en: Describes the name and version number of the software or publishing tool used to create the page.
fr: Décrit le nom et le numéro de version du logiciel ou de l'outil de publication utilisé pour créer cette page.

en: Using defaults
fr: Utiliser les paramètres par défaut.

en: Select the type of default meta tags you would like to add.
fr: Sélectionnez le type des balises META par défaut que vous voulez ajouter.

en: List of @type values
fr: Liste de valeurs @type

en: Tokens for lists of @type values.
fr: Jetons (tokens) pour les listes de valeurs @type.

en: Set Cookie
fr: Définir le cookie

en: Standout
fr: Ressortir

en: Dublin Core: Contributor
fr: Dublin Core : Contributeur

en: Dublin Core: Creator
fr: Dublin Core : Créateur

en: Dublin Core: Date
fr: Dublin Core : Date

en: Dublin Core: Description
fr: Dublin Core : Description

en: Dublin Core: Publisher
fr: Dublin Core : Éditeur

en: Dublin Core: Title
fr: Dublin Core : Titre

en: Video type
fr: Type vidéo

en: Requires
fr: Requiert

en: Original source
fr: Source originale

en: Mobile Optimized
fr: Optimisé mobile

en: An image associated with this page, for use as a thumbnail in social networks and other services.
fr: Une image associée à cette page, pour une utilisation sous forme de vignette dans les réseaux sociaux et autres services.

en: Control the main settings pages and modify per-object meta tags.
fr: Contrôler les principales pages de paramètres et modifier par objet balises META.

en: Basic tags
fr: Balises de base

en: The name given to the resource.
fr: Le nom donné à la ressource.

en: An entity primarily responsible for making the resource. Examples of a Creator include a person, an organization, or a service. Typically, the name of a Creator should be used to indicate the entity.
fr: Une entité responsable de l'origine de la ressource. Exemples de Creator : Nom d'une personne, d'une organisation ou d'un service. En règle générale, le nom d'un Creator doit être utilisé pour indiquer une entité.

en: The nature or genre of the resource. Recommended best practice is to use a controlled vocabulary such as the DCMI Type Vocabulary [DCMITYPE]. To describe the file format, physical medium, or dimensions of the resource, use the Format element.
fr: La nature de la ressource. Les bonnes pratiques recommandent d'utiliser un vocabulaire contrôlé tel que le vocabulaire DCMITYPE. Pour décrire un format de fichier, un support physique ou les dimensions de la ressource, utiliser l'élément Format.

en: A language of the resource. Recommended best practice is to use a controlled vocabulary such as RFC 4646 [RFC4646].
fr: La langue de la ressource. La bonne pratique est d'utiliser un vocabulaire contrôlé tel que la recommandation RFC 4646 [RFC4646].

en: Facebook Admins
fr: Administrateurs Facebook

en: Twitter card type
fr: Type de carte Twitter

en: Site's Twitter account
fr: Compte Twitter du site

en: The @username for the website, which will be displayed in the Card's footer; must include the @ symbol.
fr: Le @username pour le site qui sera affiché dans la carte du pied de page, devra comporter le symbole @.

en: Creator's Twitter account
fr: Compte Twitter du créateur

en: The @username for the content creator / author for this page, including the @ symbol.
fr: Le @username du créateur ou de l'auteur de cette page, symbole @ inclus.

en: The permalink / canonical URL of the current page.
fr: L'URL permalien / canonique de la page courante.

en: The width of the image being linked to, in pixels.
fr: La largeur de l'image liée, en pixels.

en: The height of the image being linked to, in pixels.
fr: La hauteur de l'image liée, en pixels.

en: Media player width
fr: Largeur du lecteur media

en: Media player height
fr: Hauteur du lecteur media

en: Table Of Contents
fr: Table des contenus

en: Google News Keywords
fr: Mots clés Google News

en: Site's Twitter account ID
fr: Identifiant (ID) du compte Twitter du site

en: The numerical Twitter account ID for the website, which will be displayed in the Card's footer.
fr: L'identifiant numérique du compte Twitter du site Web, qui sera affiché dans le pied de page de la carte.

en: Creator's Twitter account ID
fr: ID de compte Twitter du créateur

en: The numerical Twitter account ID for the content creator / author for this page.
fr: L'identifiant (ID) numérique du compte Twitter pour le créateur / auteur du contenu de cette page.

en: The meta tags for this display
fr: Les balises meta de cet affichage

en: Configure Metatag defaults.
fr: Configurer les balises meta par défaut.

en: Metatag: Dublin Core
fr: Métadonnées : Dublin Core

en: Metatag: Open Graph
fr: Metatag : Open Graph

en: Metatag: Twitter Cards
fr: Metatag : Cartes Twitter

en: No Referrer
fr: Pas de références

en: Administer meta tags
fr: Administrer les balises meta

en: Date Submitted
fr: Date de soumission

en: Configuration type
fr: Type de configuration

en: Successfully updated @language translation.
fr: La traduction en @language a été mise à jour avec succès.

en: 403 access denied
fr: page 403 accès refusé

en: A URL to the image representing the first photo in your gallery.
fr: Une URL vers l'image représentant la première photo de votre galerie.

en: A URL to the image representing the second photo in your gallery.
fr: Une URL vers l'image représentant la deuxième photo de votre galerie.

en: A URL to the image representing the third photo in your gallery.
fr: Une URL vers l'image représentant la troisième photo de votre galerie.

en: A URL to the image representing the fourth photo in your gallery.
fr: Une URL vers l'image de la quatrième photo de l'album.

en: iPhone app's custom URL scheme
fr: Schéma d'URL personnalisé de l'application iPhone

en: iPad app's custom URL scheme
fr: Schéma d'URL personnalisé de l'application iPad

en: This field expects a string, and you can specify values for labels such as price, items in stock, sizes, etc.
fr: Ce champ attend une chaîne et vous pouvez spécifier des valeurs pour les étiquettes telles que le prix, les articles en stock, les tailles, etc.

en: This field expects a string, and allows you to specify the types of data you want to offer (price, country, etc.).
fr: Ce champ attend une chaîne et vous permet de spécifier les types de données que vous souhaitez proposer (prix, pays, etc.).

en: Multiple values may be used, separated by a comma. Note: Tokens that return multiple values will be handled automatically.
fr: Plusieurs valeurs peuvent être utilisées, séparées par une virgule. Note : les Jetons qui retournent plusieurs valeurs seront gérés automatiquement.

en: A comma-separated list of Facebook user IDs of people who are considered administrators or moderators of this page.
fr: Une liste des identifiants (ID) des utilisateurs Facebook, séparés par des virgules, qui sont considérés comme les administrateurs ou les modérateurs de cette page.

en: Metatag: Facebook
fr: Metatag : Facebook

en: Provides support for Open Graph Protocol meta tags.
fr: Ajoute la prise en charge des balises meta du protocole Open Graph.

en: A brief URL, often created by a URL shortening service.
fr: Une URL abrégée, souvent créée par un service de réduction d'URL.

en: Date on which the resource was changed.
fr: Date à laquelle la ressource a été modifiée.

en: A human-readable name for the site, e.g., <em>IMDb</em>.
fr: Un nom lisible par l'homme pour le site, par exemple, <em> IMDb </em>.

en: A one to two sentence description of the content.
fr: Description du contenu en une ou deux phrases.

en: Content modification date & time
fr: Date et heure de modification du contenu

en: The width of the above image(s). Note: if both the unsecured and secured images are provided, they should both be the same size.
fr: La largeur de la ou des images ci-dessus. Remarque : si l'image non sécurisée et sécurisée sont fournies, elles devraient toutes deux avoir la même taille.

en: Postal/ZIP code
fr: Code postal

en: Alternative locales
fr: Paramètres régionaux alternatifs

en: Article author
fr: Auteur de l'article

en: Links an article to an author's Facebook profile, should be either URLs to the author's profile page or their Facebook profile IDs.
fr: Associe un article au profil Facebook d'un auteur, doit être soit une URL vers la page de profil de l'auteur, soit son identifiant de profil Facebook.

en: Article publisher
fr: Éditeur de l'article

en: Links an article to a publisher's Facebook page.
fr: Associe un article à la page Facebook d'un éditeur.

en: Article section
fr: Section de l'article

en: The primary section of this website the content belongs to.
fr: La section primaire de ce site à laquelle le contenu appartient.

en: Appropriate keywords for this content.
fr: Mots-clés appropriés pour ce contenu.

en: Article publication date & time
fr: Date et heure de la publication de l'article

en: Article modification date & time
fr: Date et heure de modification de l'article

en: Article expiration date & time
fr: Date et heure d'expiration de l'article

en: The first name of the person who's Profile page this is.
fr: Le prénom de la personne dont c'est la page de profil.

en: The person's last name.
fr: Le nom de famille de la personne.

en: A pseudonym / alias of this person.
fr: Un pseudonyme / alias de cette personne.

en: Actor(s)
fr: Acteur(s)

en: Links to the Facebook profiles for actor(s) that appear in the video.
fr: Liens vers les profils Facebook du ou des acteurs qui apparaissent dans la vidéo.

en: The roles of the actor(s).
fr: Les rôles du ou des acteurs.

en: Director(s)
fr: Directeur(s)

en: Links to the Facebook profiles for director(s) that worked on the video.
fr: Liens vers les profils Facebook du ou des réalisateurs qui ont travaillé sur la vidéo.

en: Scriptwriter(s)
fr: Scénariste(s)

en: Video duration (seconds)
fr: Durée de la vidéo (en secondes)

en: The length of the video in seconds
fr: La durée de la vidéo en secondes

en: The date the video was released.
fr: La date à laquelle la vidéo a été publiée.

en: Tag words associated with this video.
fr: Mots-clés associés à cette vidéo.

en: The TV show this series belongs to.
fr: La série télévisée à laquelle cette série appartient.

en: iPhone app name
fr: Nom de l'application iPhone

en: The name of the iPhone app.
fr: Le nom de l'application iPhone.

en: iPad app name
fr: Nom de l'application iPad

en: The name of the iPad app.
fr: Le nom de l'application iPad

en: The name of the app in the Google Play app store.
fr: Le nom de l'application dans la boutique d'applications Google Play.

en: Google Play app's custom URL scheme
fr: Schéma d'URL personnalisé de l'application sur Google Play

en: Referrer policy
fr: Politique de référencement

en: Unsafe URL
fr: URL non sécurisée

en: Previous page URL
fr: URL de la page précédente

en: Next page URL
fr: URL de la page suivante

en: No Referrer When Downgrade
fr: Pas de références lors de la mise à niveau inférieur

en: A location's formal name.
fr: Nom officiel d'un lieu.

en: App Links
fr: Liens de l'application

en: A custom scheme for the Android app.
fr: Un schéma personnalisé pour l'application Android.

en: The name of the app (suitable for display)
fr: Le nom de l'application (adapté à l'affichage)

en: The web URL; defaults to the URL for the content that contains this tag.
fr: L'URL web; par default l'URL du contenu qui contient cette balise.

en: Provides support for applinks.org meta tags.
fr: Prend en charge les balises méta applinks.org.

en: Dublin Core Additional Tags
fr: Balises Dublin Core additionnelles

en: A summary of the resource.
fr: Un résumé de la ressource.

en: The method by which items are added to a collection.
fr: La méthode par laquelle les éléments sont ajoutés à une collection.

en: The frequency with which items are added to a collection.
fr: La fréquence à laquelle les éléments sont ajoutés à une collection.

en: The policy governing the addition of items to a collection.
fr: La règle régissant l'ajout d'éléments à une collection.

en: Alternative Title
fr: Titre alternatif

en: A class of entity for whom the resource is intended or useful.
fr: Une classe d'entité pour laquelle la ressource est destinée ou utile.

en: Date (often a range) that the resource became or will become available.
fr: Date (souvent un intervalle) à laquelle la ressource est devenue ou deviendra disponible.

en: Bibliographic Citation
fr: Citation bibliographique

en: Conforms To
fr: Conforme à

en: An established standard to which the described resource conforms.
fr: Une norme établie à laquelle la ressource décrite est conforme.

en: Date of creation of the resource.
fr: Date de création de la ressource.

en: Date of copyright.
fr: Date du copyright.

en: The size or duration of the resource.
fr: La taille ou la durée de la ressource.

en: Is Format Of
fr: Est un format de

en: Is Part Of
fr: Fait partie de

en: Is Referenced By
fr: Est référencé par

en: Is Required By
fr: Est requis par

en: Is Version Of
fr: Est une version de

en: Date Issued
fr: Date de publication

en: A legal document giving official permission to do something with the resource.
fr: Un document légal donnant le droit officiel de faire quelque chose de la ressource.

en: Replaces
fr: Remplace

en: Date (often a range) of validity of a resource.
fr: Date (souvent un intervalle) de validité d'une ressource.

en: Icon: 16px x 16px
fr: Icône : 16px x 16px

en: Icon: 32px x 32px
fr: Icône : 32px x 32px

en: Icon: 96px x 96px
fr: Icône : 96px x 96px

en: Icon: 192px x 192px
fr: Icône : 192px x 192px

en: Apple touch icon: 72px x 72px
fr: Icône Apple touch : 72px x 72px

en: Apple touch icon: 76px x 76px
fr: Icône Apple touch : 76px x 76px

en: Apple touch icon: 114px x 114px
fr: Icône Apple touch : 114px x 114px

en: Apple touch icon: 120px x 120px
fr: Icône Apple touch : 120px x 120px

en: Apple touch icon: 144px x 144px
fr: Icône Apple touch : 144px x 144px

en: Apple touch icon: 152px x 152px
fr: Icône Apple touch : 152px x 152px

en: Apple touch icon: 180px x 180px
fr: Icône Apple touch : 180px x 180px

en: Used by most contemporary browsers to control the display for mobile browsers. Please read a guide on responsive web design for details of what values to use.
fr: Utilisé par la plupart des navigateurs modernes pour contrôler l'affichage pour les navigateurs mobiles. Veuillez lire un guide sur le design web réactif (responsive) pour plus de détails sur les valeurs à utiliser.

en: Metatag: Dublin Core Advanced
fr: Metatag : Dublin Core Avancé

en: The traditional favicon, must be either a GIF, ICO, JPG/JPEG or PNG image.
fr: La favicon traditionnelle, doit être une image GIF, ICO, JPG/JPEG ou PNG.

en: Icon: SVG
fr: Icône : SVG

en: A PNG image that is 16px wide by 16px high.
fr: Une image PNG avec une largeur et une hauteur de 16px.

en: A PNG image that is 32px wide by 32px high.
fr: Une image PNG avec une largeur et une hauteur de 32px.

en: A PNG image that is 96px wide by 96px high.
fr: Une image PNG avec une largeur et une hauteur de 96px.

en: A PNG image that is 192px wide by 192px high.
fr: Une image PNG avec une largeur et une hauteur de 192px.

en: Apple touch icon: 60px x 60px
fr: Icône Apple touch : 60px x 60px

en: A PNG image that is 60px wide by 60px high. Used with the non-Retina iPhone, iPod Touch, and Android 2.1+ devices.
fr: Une image PNG de 60x60 pixels. Utilisée par les iPhones non Retina, l'iPod Touch et les appareils Android 2.1+.

en: A PNG image that is 72px wide by 72px high. Used with the iPad mini and the first- and second-generation iPad (@1x display) on iOS <= 6.
fr: Une image PNG de 72px de largeur par 72px de hauteur. Utilisé par les iPads mini et les premières et secondes générations d'iPads (@1x display) jusqu'à iOS 6

en: A PNG image that is 114px wide by 114px high. Used with iPhone with @2x display running iOS <= 6.
fr: Une image PNG de 114x114 pixels. Utilisée par iOS &lt;= 6 pour les iPhones utilisant l'affichage @2x.

en: A PNG image that is 120px wide by 120px high. Used with iPhone with @2x display running iOS >= 7.
fr: Une image PNG de 120x120 pixels. Utilisée par iOS &gt;= 7 pour les iPhones utilisant l'affichage @2x.

en: A PNG image that is 144px wide by 144px high. Used with iPad with @2x display running iOS <= 6.
fr: Une image PNG de 144x144 pixels. Utilisée par iOS &lt;= 6 pour les iPads utilisant l'affichage @2x.

en: A PNG image that is 152px wide by 152px high. Used with iPad with @2x display running iOS >= 7.
fr: Une image PNG de 152x152 pixels. Utilisée par iOS &gt;= 7 pour les iPads utilisant l'affichage @2x.

en: A PNG image that is 180px wide by 180px high. Used with iPhone 6 Plus with @3x display.
fr: Une image PNG de 180x180 pixels. Utilisée par les iPhones 6 Plus utilisant l'affichage @3x.

en: Apple touch icon (precomposed): 57px x 57px
fr: Icône Apple touch (précomposée) : 57px x 57px

en: Apple touch icon (precomposed): 72px x 72px
fr: Icône Apple touch (précomposée) : 72px x 72px

en: Apple touch icon (precomposed): 76px x 76px
fr: Icône Apple touch (précomposée) : 76px x 76px

en: Apple touch icon (precomposed): 114px x 114px
fr: Icône Apple touch (précomposée) : 114px x 114px

en: Apple touch icon (precomposed): 120px x 120px
fr: Icône Apple touch (précomposée) : 120px x 120px

en: Apple touch icon (precomposed): 144px x 144px
fr: Icône Apple touch (précomposée) : 144px x 144px

en: Apple touch icon (precomposed): 152px x 152px
fr: Icône Apple touch (précomposée) : 152px x 152px

en: Apple touch icon (precomposed): 180px x 180px
fr: Icône Apple touch (précomposée) : 180px x 180px

en: Manage meta tags for all entities.
fr: Gérer les méta-tags pour toutes les entités.

en: Metatag settings
fr: Paramètres de Metatag

en: Empty formatter
fr: Outil de mise en forme vide

en: This field stores code meta tags.
fr: Ce champ stocke le code des méta-données.

en: Advanced meta tags form
fr: Formulaire des balises meta avancées

en: Meta tags that might not be needed by many sites.
fr: Méta-données qui ne sont pas nécessaires sur de nombreux sites.

en: Simple meta tags.
fr: Balises meta simples

en: Twitter Cards
fr: Cartes Twitter

en: Content Language
fr: Langue du contenu

en: News Keywords
fr: Nouveaux mots clés

en: Image Secure URL
fr: URL sécurisée d'image

en: Metatag defaults
fr: Méta-tag par défaut

en: Deleted @label defaults.
fr: @label par défaut supprimés.

en: Created the %label Metatag defaults.
fr: Metatag par défaut %label créés.

en: Saved the %label Metatag defaults.
fr: Metatag par défaut %label enregistrés.

en: Are you sure you want to revert %name to its default values?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir %name à ses valeurs par défaut ?

en: Reverted @label defaults.
fr: Rétablir @label par défaut.

en: iTunes App details
fr: Détails de l'application iTunes

en: Status bar color
fr: Couleur de la barre d'état

en: Format detection
fr: Détection de format

en: Indicates to IE which rendering engine should be used for the current page.
fr: Indique à IE quel moteur de rendu devrait être utilisé pour la page actuelle.

en: MSApplication - Config
fr: MSApplication - Configuration

en: The URL to a logo file that is 150px by 150px.
fr: L'URL vers un logo de 150px par 150px.

en: The URL to a logo file that is 310px by 310px.
fr: L'URL vers un logo de 310px par 310px.

en: The URL to a logo file that is 70px by 70px.
fr: L'URL vers un logo de 70px par 70px.

en: The URL to a logo file that is 310px by 150px.
fr: L'URL vers un logo de 310px par 150px.

en: The URL to the root page of the site.
fr: L'URL de la page racine du site.

en: MSApplication - Task
fr: MSApplication - Tache

en: The new Metatag: Open Graph module has been enabled.
fr: Le nouveau module Metatag: Open Graph a été activé

en: Edit default meta tags
fr: Modifier les méta-tags par défaut.

en: Delete default meta tags
fr: Supprimer les méta-tags par défaut

en: Revert default meta tags
fr: Rétablir les méta-tags par défaut

en: Open Graph: Description
fr: Open Graph : Description

en: Open Graph: Image
fr: Open Graph : Image

en: Open Graph: Image URL
fr: Open Graph : URL de l'image

en: Open Graph: Site name
fr: Open Graph : Nom du site

en: Open Graph: Title
fr: Open Graph : Titre

en: Open Graph: Type
fr: Open Graph : Type

en: Open Graph: URL
fr: Open Graph : URL

en: Shortlink
fr: Lien court

en: Determiner
fr: Détermineur

en: URLs to related content
fr: URLs du contenu associé

en: Inherits meta tags from: @inherits
fr: Hérite les balises méta depuis : @inherits

en: App store country
fr: Pays de l'App Store

en: 1st gallery image
fr: 1ère album d'image

en: 2nd gallery image
fr: 2ème album image

en: 3rd gallery image
fr: 3ème album image

en: 4th gallery image
fr: 4ème album image

en: MP4 media stream MIME-type
fr: Flux multimédia MP4 de type MIME

en: Summary Card
fr: Carte résumé

en: Summary Card with large image
fr: Carte résumé avec une image large

en: App Card
fr: Carte Application

en: Player Card
fr: Carte Lecteur

en: Open Graph: Country name
fr: Open Graph : Nom du pays

en: Open Graph: Email
fr: Open Graph : Courriel

en: Open Graph: Fax number
fr: Open Graph : Numéro de fax

en: Open Graph: Image type
fr: Open Graph : Type d'image

en: Open Graph: Image width
fr: Open Graph : Largeur d'image

en: Open Graph: Latitude
fr: Open Graph : Latitude

en: Open Graph: Locale
fr: Open Graph : Paramètre régional

en: Open Graph: Locality
fr: Open Graph : Localité

en: Open Graph: Longitude
fr: Open Graph : Longitude

en: Open Graph: Phone number
fr: Open Graph : Numéro de téléphone

en: Open Graph: Region
fr: Open Graph : Région

en: Open Graph: Street address
fr: Open Graph : Adresse

en: Open Graph: Updated time
fr: Open Graph : Date de mise à jour

en: Twitter Cards: Google Play app ID
fr: Cartes Twitter : Identifiant de l'application Google Play

en: Twitter Cards: iPad app ID
fr: Cartes Twitter : Identifiant de l'application iPad

en: Twitter Cards: iPhone app ID
fr: Cartes Twitter : Identifiant de l'application iPhone

en: Twitter Cards: Google Play app name
fr: Cartes Twitter : Nom de l'application Google Play

en: Twitter Cards: iPad app name
fr: Cartes Twitter : Nom de l'application iPad

en: Twitter Cards: iPhone app name
fr: Cartes Twitter : Nom de l'application iPhone

en: Twitter Cards: App store country
fr: Cartes Twitter : Pays sur l'App store

en: Twitter Cards: Google Play app URL schema
fr: Cartes Twitter : Schéma de l'URL pour l'application Google Play

en: Twitter Cards: iPad app URL schema
fr: Cartes Twitter : Schéma de l'URL pour l'application iPad

en: Twitter Cards: iPhone app URL schema
fr: Cartes Twitter : Schéma de l'URL pour l'application iPhone

en: Twitter Cards: Creator's Twitter account
fr: Cartes Twitter : Compte Twitter du créateur

en: Twitter Cards: Creator's Twitter account ID
fr: Cartes Twitter : Identifiant (ID) du compte Twitter du créateur

en: Twitter Cards: Data 1
fr: Cartes Twitter : Donnée 1

en: Twitter Cards: Data 2
fr: Cartes Twitter : Donnée 2

en: Twitter Cards: Description
fr: Cartes Twitter : Description

en: Twitter Cards: 1st gallery image
fr: Cartes Twitter : 1ère image de galerie

en: Twitter Cards: 2nd gallery image
fr: Cartes Twitter : 2ème image de galerie

en: Twitter Cards: 3rd gallery image
fr: Cartes Twitter : 3ème image de galerie

en: Twitter Cards: 4th gallery image
fr: Cartes Twitter : 4ème image de galerie

en: Twitter Cards: Image URL
fr: Cartes Twitter : URL de l'image

en: Twitter Cards: Image height
fr: Cartes Twitter : Hauteur de l'image

en: Twitter Cards: Image width
fr: Cartes Twitter : Largeur de l'image

en: Twitter Cards: Image alternative text
fr: Cartes Twitter : Texte alternatif de l'image

en: Twitter Cards: Label 1
fr: Cartes Twitter : Libellé 1

en: Twitter Cards: Label 2
fr: Cartes Twitter : Libellé 2

en: Twitter Cards: Page URL
fr: Cartes Twitter : URL de la page

en: Twitter Cards: Media player URL
fr: Cartes Twitter : URL du lecteur de média

en: Twitter Cards: Media player height
fr: Cartes Twitter : Hauteur du lecteur de média

en: Twitter Cards: MP4 media stream URL
fr: Cartes Twitter : URL flux média MP4

en: Twitter Cards: MP4 media straem MIME-type
fr: Cartes Twitter : Type MIME du flux média MP4

en: Twitter Cards: Media player width
fr: Cartes Twitter : Largeur du lecteur de média

en: Twitter Cards: Site's Twitter account
fr: Cartes Twitter : Compter Twitter du site

en: Twitter Cards: Site's Twitter account ID
fr: Cartes Twitter : Identifiant (ID) du compte Twitter du site

en: Twitter Cards: Title
fr: Cartes Twitter : Titre

en: Twitter Cards: Type
fr: Cartes Twitter : Type

en: The alternative text of the image being linked to. Limited to 420 characters.
fr: L'alternative textuelle de l'image liée. Limitée à 420 caractères.

en: Metatag: Google Plus
fr: Metatag : Google Plus

en: Google Plus: name
fr: Google Plus : nom

en: Google Plus: description
fr: Google Plus : description

en: Content description less than 200 characters.
fr: Description du contenu inférieure à 200 caractères.

en: Content title.
fr: Titre du contenu.

en: Article expiration time
fr: Heure d'expiration de l'article

en: Article modified time
fr: Heure de modification de l'article

en: Article published time
fr: Heure de publication de l'article

en: Site validation: Alexa
fr: Validation du site : Alexa

en: Site validation: Baidu
fr: Validation du site : Baidu

en: Site validation: Bing
fr: Validation du site : Bing

en: Site validation: Google
fr: Validation du site : Google

en: Site validation: Norton Safe Web
fr: Validation du site: Norton Safe Web

en: Site validation: Pinterest
fr: Validation du site : Pinterest

en: Site validation: Yahoo
fr: Validation du site : Yahoo

en: Site validation: Yandex
fr: Validation du site : Yandex

en: A grayscale scalable vector graphic (SVG) file.
fr: Fichier d'image vectorielle (SVG) en nuances de gris

en: - Select a view -
fr: - Sélectionner une vue -

en: @label tokens.
fr: @label jetons.

en: @type type with delta @delta
fr: Type @type avec le delta @delta

en: Geographical region
fr: Région géographique

en: Geographical place name
fr: Nom de lieu géographique

en: Geographical position
fr: Position géographique

en: Google Plus: image
fr: Google Plus : image

en: Open Graph: Image height
fr: Open Graph : Hauteur d'image

en: Open Graph: Postal code
fr: Open Graph : Code postal

en: Open Graph: See also
fr: Open Graph : Voir aussi

en: Dublin Core: Coverage
fr: Dublin Core : Coverage (couverture)

en: Dublin Core: Format
fr: Dublin Core : Format

en: Dublin Core: Identifier
fr: Dublin Core : Identifiant

en: Dublin Core: Language
fr: Dublin Core : Langage

en: Dublin Core: Relation
fr: Dublin Core : Relation

en: Dublin Core: Rights
fr: Dublin Core : Droits

en: Dublin Core: Source
fr: Dublin Core : Source

en: Dublin Core: Subject
fr: Dublin Core : Sujet

en: Dublin Core: Type
fr: Dublin Core : Type

en: Facebook Pages
fr: Pages Facebook

en: Open Graph: Video URL
fr: Open Graph : Url de la vidéo

en: Open Graph: Video height
fr: Open Graph : Hauteur de la vidéo

en: Open Graph: Video type
fr: Open Graph : Type de vidéo

en: Open Graph: Video width
fr: Open Graph : Largeur de la vidéo

en: Use a url of a valid image.
fr: Utiliser une URL d'image valide.

en: Apple Web App Title
fr: Titre de l'application Apple Web

en: This module allows a site to automatically provide structured metadata, aka "meta tags", about the site and individual pages.
fr: Ce module permet au site de fournir automatiquement les balises méta structurées, appelées métadonnées, pour l'ensemble du site et pour les pages individuelles.

en: Intended worflow
fr: Processus prévu

en: The module uses <a href=":tokens">"tokens"</a> to automatically fill in values for different meta tags. Specific values may also be filled in.
fr: Le module utilise des <a href=":tokens">"jetons"</a> pour remplir automatiquement les différentes balises de métadonnées. Des valeurs spécifiques peuvent aussi les supplanter.

en: The best way of using Metatag is as follows:
fr: La meilleure façon d'utiliser Metatag est la suivante :

en: Customize the <a href=":defaults">global defaults</a>, fill in the specific values and tokens that every page should have.
fr: Personnaliser la <a href=":defaults">configuration globale par défaut</a>, remplir avec les valeurs et les jetons spécifiques que toutes les pages devraient contenir.

en: <a href=":add">Add more default configurations</a> as necessary for different entity types and entity bundles, e.g. for different content types or different vocabularies.
fr: <a href=":add"> Ajoute plus de configurations par défaut </a> selon les besoins pour différents types d'entités et paquets d'entités, par exemple. pour différents types de contenu ou différents vocabulaires.

en: To override the meta tags for individual entities, e.g. for individual nodes, add the "Metatag" field via the field settings for that entity or bundle type.
fr: Pour surcharger les métadonnées d'une entité individuelle, (par exemple, pour un nœud individuel), ajouter le champ "Metatag" via l'interface de gestion des champs de cette entité ou type de paquet.

en: If the top-level configuration is not specific enough, additional default meta tag configurations can be added for a specific entity type or entity bundle, e.g. for a specific content type.
fr: Si le premier niveau de configuration n'est pas assez spécifique, des configurations par défaut de balises méta supplémentaires peuvent être ajoutées pour un type d'entité ou de paquet spécifique, par exemple pour un type de contenu donné.

en: Meta tags can be further refined on a per-entity basis, e.g. for individual nodes, by adding the "Metatag" field to that entity type through its normal field settings pages.
fr: Les balises méta peuvent être affinées d'avantage, entité par entité (par ex. pour chaque nœuds), en ajoutant le champ "Metatag" à ce type d'entité sur ses pages normale de paramètres de champ normales.

en: Android app name
fr: Nom de l'application Android

en: Android app Activity Class
fr: Classe d'activité de l'application Android

en: Android app package ID
fr: Identifiant (ID) de paquet d'application Android

en: Android app URL scheme
fr: Schéma d'URL de l'application Android

en: iOS app URL scheme
fr: Schéma d'URL d'application iOS

en: iOS app store ID
fr: Identifiant (ID) dans le magasin d'applications iOS

en: iOS app name
fr: Nom de l'application iOS

en: iPad app URL scheme
fr: Schéma d'URL d'application iPad

en: iPad app store ID
fr: Identifiant (ID) dans le magasin d'application iPad

en: iPhone app URL scheme
fr: Schéma d'URL d'application iPhone

en: iPhone app store ID
fr: Identifiant (ID) dans le magasin d'application iPhone

en: Windows app GUID
fr: GUID de l'application Windows

en: Windows app name
fr: Nom de l'application Windows

en: Windows app URL scheme
fr: Schéma URL de l'application Windows

en: Windows Phone app URL scheme
fr: Schéma URL de l'application Windows Phone

en: Windows Phone app GUID
fr: GUID de l'application Windows Phone

en: Windows Phone app name
fr: Nom de l'application Windows Phone

en: Windows Universal app URL scheme
fr: Schéma URL de l'application Windows Universal

en: Windows Universal app GUID
fr: GUID de l'application Windows Universal

en: Windows Universal app name
fr: Nom de l'application Windows Universal

en: The app ID for the app store.
fr: L'identifiant (ID) de l'application pour la boutique d'applications.

en: A custom scheme for the iOS app. <strong>This attribute is required by the app Links specification.</strong>
fr: Un schéma personnalisé pour l'application iOS. <strong>Cet attribut est requis par la spécification Links de l'application.</strong>

en: Windows app ID
fr: ID de l'application Windows

en: Windows Phone app ID
fr: ID de l'application Windows Phone

en: Windows Universal app ID
fr: ID de l'application Windows Universal

en: Configure global meta tag default values below. Meta tags may be left as the default.
fr: Configurer les valeurs par défaut de la balise méta globale ci-dessous. Les balises méta peuvent être laissées par défaut.

en: Use the following form to override the global default meta tags for a specific entity type or entity bundle. In practical terms, this allows the meta tags to be customized for a specific content type or taxonomy vocabulary, so that its content will have different meta tags <em>default values</em> than others.
fr: Utiliser le formulaire suivant pour supplanter les balises méta globales définies par défaut pour un type d'entité ou de paquet spécifique. En pratique, cela permet de personnaliser les balises méta pour un type de contenu ou un vocabulaire de taxonomie spécifique, afin que leur contenu puisse avoir différentes <em>valeurs par défaut</em> de balises méta que les autres.

en: As a reminder, if the "Metatag" field is added to the entity type through its normal field settings, the meta tags can be further refined on a per entity basis; this allows each node to have its meta tags  customized on an individual basis.
fr: Pour rappel, si le champ "Metatag" est ajouté au type d'entité par le biais de ses paramètres de champ normaux, les balises méta peuvent être affinées entité par entité, ce qui permet à chaque nœud d'avoir ses balises méta personnalisées sur une base individuelle.

en: The name of the app (suitable for display).
fr: Le nom de l'application (approprié pour l'affichage).

en: A comma-separated list of keywords about the page. This meta tag is <em>no longer</em> supported by most search engines.
fr: Une liste de mots-clés séparés par des virgules concernant la page. Cette balise META <em>n'est plus</em> prise en charge par la plupart des moteurs de recherche.

en: Twitter Cards: Do Not Track
fr: Cartes Twitter : Ne pas suivre

en: Do Not Track
fr: Ne pas suivre

en: Schema.org Metatag is recommended
fr: Le module Schema.org Metatag est recommandé

en: The <a href="@module">Schema.org Metatag</a> module is highly recommended to add <a href="@jsonld">JSON-LD</a> -formatted <a href="@schema">schema.org</a> compatible data structures to the site.
fr: Le module <a href="@module">Schema.org Metatag</a> est chaudement recommandé pour ajouter des données structurées compatible <a href="@jsonld">JSON-LD</a> -formatted <a href="@schema">schema.org</a>.

en: Schema.org Metatag is installed
fr: Schema.org Metatag est installé

en: The <a href="@module">Schema.org Metatag</a> module is installed.
fr: Le module <a href="@module">Schema.org Metatag</a> est installé.

en: This plugin will be cloned from these settings for each enabled language.
fr: Ce plugin sera cloné à partir de ces paramètres pour chaque langue activée.

en: Set cookie
fr: Définir le cookie

en: The meta tags for the entity.
fr: Les balises méta de l'entité.

en: Dublin Core: Abstract
fr: Dublin Core : Abstract (résumé)

en: Dublin Core: Access Rights
fr: Dublin Core: Access Rights (droits d'accès)

en: Dublin Core: Accrual Method
fr: Dublin Core: Accrual Method (méthode d'accroissement)

en: Dublin Core: Accrual Periodicity
fr: Dublin Core: Accrual Periodicity (périodicité d'accroissement)

en: Dublin Core: Accrual Policy
fr: Dublin Core: Accrual Policy (politique d'accroissement)

en: Dublin Core: Alternative Title
fr: Dublin Core : Alternative Title (titre alternatif)

en: Dublin Core: Date Available
fr: Dublin Core : Date Available (date de disponibilité)

en: Dublin Core: Bibliographic Citation
fr: Dublin Core : Bibliographic Citation (citation bibliographique)

en: Dublin Core: Conforms To
fr: Dublin Core : Conforms To (se conforme à)

en: Dublin Core: Date Created
fr: Dublin Core : Date Created (date de création)

en: Dublin Core: Date Accepted
fr: Dublin Core : Date Accepted (date d'acceptation)

en: Dublin Core: Date Copyrighted
fr: Dublin Core : Date Copyrighted (date de dépôt des droits d'auteur)

en: Dublin Core: Date Submitted
fr: Dublin Core : Date Submitted (date de soumission)

en: Dublin Core: Audience Education Level
fr: Dublin Core : Audience Education Level (niveau d'éducation du public)

en: Dublin Core: Extent
fr: Dublin Core : Extent (degré)

en: Dublin Core: Has Format
fr: Dublin Core : Has Format (a pour format)

en: Dublin Core: Has Part
fr: Dublin Core : Has Part (a pour partie)

en: Dublin Core: Has Version
fr: Dublin Core : Has Version (a pour version)

en: Dublin Core: Is Replaced By
fr: Dublin Core : Is Replaced By (est remplacé par)

en: Dublin Core: Is Required By
fr: Dublin Core : Is Required By (est requis par)

en: Dublin Core: Date Issued
fr: Dublin Core : Date Issued (date de parution)

en: Dublin Core: Is Version Of
fr: Dublin Core : Is Version Of (est une version de)

en: Dublin Core: License
fr: Dublin Core : License (licence)

en: Dublin Core: Mediator
fr: Dublin Core : Mediator (médiateur)

en: Dublin Core: Medium
fr: Dublin Core : Medium (support)

en: Dublin Core: Date Modified
fr: Dublin Core : Date Modified (date de modification)

en: Dublin Core: Provenance
fr: Dublin Core : Provenance

en: Dublin Core: References
fr: Dublin Core : References (références)

en: Dublin Core: Replaces
fr: Dublin Core : Replaces (remplace)

en: Dublin Core: Requires
fr: Dublin Core : Requires (requiert)

en: Dublin Core: Rights Holder
fr: Dublin Core : Rights Holder (détenteur des droits)

en: Dublin Core: Spatial Coverage
fr: Dublin Core : Spatial Coverage (couverture spatiale)

en: Dublin Core: Table Of Contents
fr: Dublin Core : Table Of Contents (table des matières)

en: Dublin Core: Temporal Coverage
fr: Dublin Core : Temporal Coverage (couverture temporelle)

en: Dublin Core: Date Valid
fr: Dublin Core : Date Valid (date de validité)

en: An alternative name for the resource. The distinction between titles and alternative titles is application-specific.
fr: Un nom alternatif pour la ressource. La distinction entre les titres et les titres alternatifs est propre à chaque application.

en: Is Replaced By
fr: Est remplacé par

en: Book Author
fr: Auteur du livre

en: Book ISBN
fr: ISBN du livre

en: Book Release Date
fr: Date de sortie du livre

en: The Book's ISBN
fr: ISBN du livre

en: The date the book was released.
fr: La date de publication du livre.

en: Book tag(s)
fr: Étiquette(s) du livre

en: Product price amount
fr: Montant du prix du produit

en: The price amount of the product.
fr: Le montant du prix du produit.

en: Product price currency
fr: Devise du prix du produit

en: The price currency of the product.
fr: La devise du prix du produit.

en: No hover
fr: Aucun survol

en: No search
fr: Aucune recherche

en: Any relative or protocol-relative URLs will be converted to absolute URLs.
fr: Toute URL relative ou sans protocole sera convertie en URL absolue.

en: Configure the Metatag module
fr: Configurer le module Metatag

en: Metatag groups that apply to each entity type
fr: Groupes de balises méta s'appliquant à chaque type d'entité

en: A URL to a manifest.json file that describes the application. The <a href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/Manifest'>JSON-based manifest</a> provides developers with a centralized place to put metadata associated with a web application.
fr: Une URL vers un fichier manifest.json qui décrit l'application. Le <a href='https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/Manifest'>manifeste formaté en JSON</a> fournit aux développeurs un endroit centralisé pour renseigner les métadonnées associées à une application web.

en: Open Graph: Image alt
fr: Open Graph : Image alt (Alternative textuelle d'image)

en: Entity type / Group Mapping
fr: Type d'entité / Mappage du groupe

en: Site validation: Pocket
fr: Validation du site : Pocket

en: Same Origin
fr: Même origine

en: Strict Origin
fr: Origine stricte

en: Strict Origin When Cross-Origin
fr: Origine stricte en cas d'origine croisée

en: Label / Description
fr: Libellé / Description

en: noindex - Prevents search engines from indexing this page.
fr: noindex - Empêche les moteurs de recherche d'indexer cette page.

en: nofollow - Prevents search engines from following links on this page.
fr: nofollow - Empêche les moteurs de recherche de suivre les liens sur cette page

en: noarchive - Prevents cached copies of this page from appearing in search results.
fr: noarchive - Empêche les copies en cache de cette page d'apparaître dans les résultats de recherche.

en: nosnippet - Prevents descriptions from appearing in search results, and prevents page caching.
fr: nosnippet - Empêche que les descriptions apparaissent dans les résultats de recherche, et évite la mise en cache de la page.

en: noimageindex - Prevent search engines from indexing images on this page.
fr: noimageindex - Empêche les moteurs de recherche d'indexer les images sur cette page.

en: notranslate - Prevent search engines from offering to translate this page in search results.
fr: notranslate - Empêche les moteurs de recherche de proposer de traduire cette page dans les résultats de recherche.

en: Not enabled while in maintenance mode
fr: Désactivé pendant que le site est en maintenance

en: Please note that while the site is in maintenance mode none of the usual meta tags will be output.
fr: Veuillez noter que tant que le site est en mode maintenance, aucune des balises meta habituelles ne sera affichée.

en: Metatag plugins
fr: Plugins de Metatag

en: Overview of plugins used in metatag.
fr: Vue d'ensemble des plugins utilisés dans Metatag.

en: Site validation: Zoom
fr: Validation du site : Zoom

en: Tell search engines when to index the page again. Very few search engines support this tag, it is more useful to use an <a href='https://www.drupal.org/project/xmlsitemap'>XML Sitemap</a> file.
fr: Indiquer aux moteurs de recherche quand indexer à nouveau la page. Très peu de moteurs de recherche prennent en charge cette balise, il est plus utile d'utiliser un fichier <a href='https://www.drupal.org/project/xmlsitemap'> XML Sitemap </a>.

en: Place field in sidebar
fr: Placer le champ dans la barre latérale

en: The secure URL (HTTPS) of an image which should represent the content. The image must be at least 200 x 200 pixels in size; 600 x 316 pixels is a recommended minimum size, and for best results use an image least 1200 x 630 pixels in size. Supports PNG, JPEG and GIF formats.
fr: L'URL sécurisée (HTTPS) d'une image qui doit représenter le contenu. L'image doit mesurer au moins 200 x 200 pixels; 600 x 316 pixels est une taille minimale recommandée, et pour de meilleurs résultats, utiliser une image d'au moins 1200 x 630 pixels. Format pris en charge: PNG, JPEG et GIF.

en: The secure URL (HTTPS) of an video which should represent the content.
fr: L'URL sécurisée (HTTPS) d'une vidéo qui doit représenter le contenu.

en: Use sidebar: Yes
fr: Utiliser la barre latérale : Oui

en: Use sidebar: No
fr: Utiliser la barre latérale : Non

en: Any URLs which start with "http://" will be converted to "https://".
fr: Toutes les URL commençant par "http: //" seront converties en "https: //".

en: The sites's caches will need to be rebuild to ensure Metatag works as intended.
fr: Les caches du site devront être reconstruits pour garantir que Metatag fonctionne comme prévu.

en: Actor's role
fr: Rôle de l'acteur

en: Tag words
fr: Mots-clés

en: The MIME type of the audio file. Examples include 'application/mp3' for an MP3 file.
fr: Le type MIME du fichier audio. Par exemple, 'application/mp3' pour un fichier MP3.

en: Tokens related to Metatags.
fr: Jetons relatifs aux balises meta

en: Metatag values for the current page.
fr: Valeurs des balises meta de la page courante.

en: Metatags (Hidden field for JSON support)
fr: Balises meta (champ caché pour la prise en charge du JSON)

en: Site validation: Facebook
fr: Validation du site : Facebook

en: Configure the meta tags below.
fr: Configurer les balises meta ci-dessous.

en: Use tokens to avoid redundant meta data and search engine penalization. For example, a 'keyword' value of "example" will be shown on all content using this configuration, whereas using the [node:field_keywords] automatically inserts the "keywords" values from the current entity (node, term, etc).
fr: Utiliser des jetons pour éviter les métadonnées redondantes et d'être pénalisé par les moteurs de recherche. Par exemple, une valeur telle que "exemple" serait affichée sur tous les contenus de façon brute, alors que l'utilisation de [node:field_keywords] permet d'insérer automatiquement les valeurs des mots-clés de l'entité courante (nœud, terme, etc.).
