Meta tags quick (8.x-3.0-alpha1) - en to uk translation catalogue (52 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Edit
uk: Редагувати

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Path
uk: Шлях

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Create
uk: Створити

en: Global settings
uk: Глобальні налаштування

en: Convert
uk: Перетворити

en: Attach
uk: Вкласти

en: day(s)
uk: день(дні)

en: Copyright
uk: Авторські права

en: Abstract
uk: Анотація

en: Manage your site's book outlines.
uk: Керування підшивками книг сайту.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
uk: %name: значення не може перевищувати %max символів.

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: Metatags
uk: Мета-теги

en: Global keywords
uk: Глобальні ключові слова

en: Auto-keywords vocabularies
uk: Автоматичні ключові слова із словників

en: Revisit after
uk: Переглянути після

en: Placeholder
uk: Заповнювач

en: Edit language
uk: Редагувати мову

en: Select language
uk: Вибір мови

en: Edit path
uk: Редагувати шлях

en: Canonical URL
uk: Канонічний URL

en: Enter a short abstract. Typically it is one sentence.
uk: Введіть коротку анотацію. Звичайно досить одного речення.

en: Canonical URLs are used from the search engines, and allow them to not report duplicate titles for HTML pages that are accessible from different URLs. Use a relative URL without the initial slash; canonical URLs that point to a different domain are normally not accepted.
uk: Сталий URL призначений для пошукових систем, щоб позбутися від дублів сторінок, доступних за різними адресами. Вкажіть відносний шлях без слеша на початку. Сталі URL-адреси, які вказують на інший домен, як правило, не приймаються.

en: Enter a short copyright statement.
uk: Введіть коротку заяву авторського права.

en: Robots
uk: Роботи

en: Meta tag
uk: Мета-теґ

en: Generate meta tags content from the node body
uk: Генерувати мета-теги з тіла сторінки

en: Generate meta tags content from the node teaser
uk: Генерувати мета-теги з аннотації до сторінки

en: Generate meta tags content from the node teaser, or the node body when the node teaser is empty
uk: Генерувати мета-теги з аннотації до сторінки, або з повного вмісту, якщо аннотація відсутня.

en: Generation source
uk: Джерело даних

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
uk: Помилка під час обробки @operation з аргументами: @args

en: Meta name
uk: Мета-назва

en: Edit meta tags
uk: Редагування мета-теґів

en: Create fields
uk: Створити поля

en: New path
uk: Новий контур

en: Path:
uk: Шлях:

en: Manage Paths
uk: Керувати шляхами

en: Illegal path entered.
uk: Введено некоректний шлях

en: Do you really want to delete the following path:
uk: Ви дійсно хочете видалити наступний шлях:

en: Auto settings
uk: Автоматичні налаштування

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
uk: Текст, що буде показаний в полі до початку введення значення. Зазвичай це підказка з прикладом значення або короткий опис очікуваного формату.

en: Placeholder: @placeholder
uk: Заповнювач: @placeholder

en: No placeholder
uk: Заповнювач відсутній
