Micro Path (8.x-1.0-alpha7) - en to fr translation catalogue (17 entries)

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: Delete
fr: Supprimer

en: Language
fr: Langue

en: Label
fr: Libellé

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Node
fr: Nœud

en: Maximum alias length
fr: Longueur maximale d'un alias

en: Site ID
fr: Identifiant du site

en: Pattern
fr: Motif

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
fr: L'alias %original_alias généré automatiquement est en conflit avec un alias existant. L'alias a été changé en %alias.

en: Bundle
fr: Type

en: Path pattern
fr: Motif de chemin

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Pattern type
fr: Type de motif

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length.
fr: Longueur maximale des alias à générer. 100 est la longueur recommandée. @max est la longueur maximale possible.

en: The %element-title is using the following invalid characters: @invalid-characters.
fr: Le %element-title utilise les caractères non valides suivants : @invalid-characters.

en: The %element-title doesn't allow the patterns ending with whitespace.
fr: Les modifs de %element-title ne peuvent pas se terminer par un espace.
