Micro Site (8.x-1.0-alpha4) - en to it translation catalogue (63 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: Overview
it: Panoramica

en: Edit
it: Modifica

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: View
it: Visualizza

en: Node type
it: Tipo di contenuto

en: Email
it: E-mail

en: Created
it: Creato

en: Open link in new window
it: Apre il link in una nuova finestra

en: Node types
it: Tipi di contenuto

en: Site
it: Sito

en: Published
it: Pubblicato

en: Revisions
it: Revisioni

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: Domain
it: Dominio

en: Owner
it: Proprietario

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Sort by
it: Ordina per

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: published
it: pubblicato

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Revert
it: Ripristina

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Not published
it: Non pubblicato

en: Assets
it: Risorse

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: not published
it: non pubblicato

en: Not configured
it: Non configurato

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler ripristinare la revisione da %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
it: Sei sicuro di voler eliminare la revisione da %revision-date?

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Data
it: Dati

en: No name
it: Nessun nome

en: About
it: Informazioni

en: Sort direction
it: Direzione ordinamento

en: Created on
it: Creato il

en: Delete all revisions
it: Elimina tutte le revisioni

en: By @name on @date
it: Da @name il @date

en: By @name
it: Da @name

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: Not restricted
it: Non limitato

en: Login page
it: Pagina di accesso

en: URL (brief)
it: URL (breve)

en: Last saved
it: Ultimo salvataggio

en: Not saved yet
it: Non ancora salvato

en: Site header
it: Intestazione del sito

en: Revision translation affected
it: Traduzione della revisione interessata

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
it: Indica se l'ultima modifica di una traduzione fa riferimento alla revisione attuale.

en: @date by @username
it: @date da @username

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
it: Vuoi veramente ripristinare la traduzione @language alla revisione del %revision-date?

en: Revert content shared among translations
it: Ripristina contenuto condiviso tra traduzioni

en: Authored on @date
it: Scritto il @date
