Micro Site (8.x-1.0-alpha5) - en to fr translation catalogue (74 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: List
fr: Lister

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: View
fr: Voir

en: Node type
fr: Type de nœud

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Email
fr: Courriel

en: Created
fr: Créé

en: Open link in new window
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Node types
fr: Types de nœuds

en: Url
fr: URL

en: Published
fr: Publié

en: Revisions
fr: Versions

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: Domain
fr: Domaine

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Site ID
fr: Identifiant du site

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: published
fr: publié

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Revert
fr: Rétablir

en: Revisions for %title
fr: Versions de %title

en: Revision
fr: Version

en: Changed
fr: Modifié

en: Not published
fr: Non publié

en: Revision of %title from %date
fr: Version de %title du %date

en: not published
fr: non publié

en: Site URL
fr: URL du site

en: Not configured
fr: Pas configuré

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la version du %revision-date?

en: Are you sure you want to delete the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer la version du %revision-date ?

en: Machine name
fr: Nom système

en: Data
fr: Données

en: No name
fr: Aucun nom

en: About
fr: À propos

en: Sort direction
fr: Sens du tri

en: Registered
fr: Enregistré

en: Add Site
fr: Ajouter un site

en: Created on
fr: Créé le

en: Delete all revisions
fr: Supprimer toutes les versions

en: By @name on @date
fr: Par @name le @date

en: By @name
fr: Par @name

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Configured
fr: Configuré

en: Current revision
fr: Version actuelle

en: Not restricted
fr: Non restreint

en: Login page
fr: Page de connexion

en: URL (brief)
fr: URL (courte)

en: Last saved
fr: Dernier enregistrement

en: Not saved yet
fr: Pas encore enregistré

en: Site header
fr: Entête du site

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: Revision translation affected
fr: Traduction de version impactée

en: Indicates if the last edit of a translation belongs to current revision.
fr: Indique si la dernière modification d'une traduction appartient à la version actuelle.

en: @date by @username
fr: @date par @username

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: @langname revisions for %title
fr: Révisions en @langname pour %title

en: Are you sure you want to revert @language translation to the revision from %revision-date?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir rétablir la traduction en @language à la version du %revision-date ?

en: Revert content shared among translations
fr: Rétablir le contenu partagé entre les traductions

en: A serialized array of additional data.
fr: Un tableau sérialisé de données additionnelles.

en: Authored on @date
fr: Rédigé le @date
