Drupal 5 migration (2.0.0-alpha1) - en to nl translation catalogue (49 entries)

en: Multiple
nl: Meerdere

en: Required
nl: Verplicht

en: Preview comment
nl: Voorbeeldweergave

en: Active
nl: Actief

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Location of comment submission form
nl: Locatie van het reactie-invoerveld

en: Anonymous commenting
nl: Anoniem reageren

en: Default comment setting
nl: Standaard reactie-instelling

en: Locked
nl: Vergrendeld

en: Teaser length
nl: Teaser-lengte

en: Migration
nl: Migratie

en: Default display mode
nl: Standaard weergavemodus

en: Default comments per page
nl: Standaard aantal reacties per pagina

en: Comment subject field
nl: Reactie-onderwerpveld

en: Revision timestamp
nl: Revisietijdstip

en: Revision Log message
nl: Logboekbericht bij revisie

en: Format ID.
nl: Opmaak-ID.

en: The primary identifier for this version.
nl: De primaire identificatie van deze versie.

en: Type (text, integer, ....)
nl: Type (tekst, geheel getal, ....)

en: Global settings. Shared with every field instance.
nl: Algemene instellingen. Gedeeld met alle veldinstanties.

en: DB storage
nl: DB-opslag

en: DB Columns
nl: DB-kolommen

en: The machine name of field.
nl: De systeemnaam van het veld.

en: Content type where is used this field.
nl: Inhoudstype waar dit veld wordt gebruikt.

en: Weight.
nl: Gewicht.

en: A name to show.
nl: Een weer te geven naam.

en: Widget type.
nl: Widgettype.

en: Serialize data with widget settings.
nl: Geserialiseerde data met widget-instellingen.

en: Serialize data with display settings.
nl: Geserialiseerde data met weergave-instellingen.

en: A description of field.
nl: Een beschrijving van het veld.

en: Module that implements widget.
nl: Module die widget implementeert.

en: Status of widget
nl: Status van widget.

en: The module that provides the field.
nl: De module die het veld levert.

en: Content type where this field is used.
nl: Inhoudstype waar dit veld gebruikt wordt.

en: Machine name of the node type.
nl: Systeemnaam van het inhoudstype.

en: Human name of the node type.
nl: Leesbare naam van het inhoudstype.

en: The module providing the node type.
nl: De module die in dit inhoudstype voorziet.

en: Description of the node type.
nl: Beschrijving van het inhoudstype.

en: Help text for the node type.
nl: Helptekst voor het inhoudstype.

en: Title label.
nl: Label van de titel.

en: Flag indicating the node type has a body field.
nl: Aanduiding dat dit inhoudstype een berichttekstveld heeft.

en: Body label.
nl: Label van inhoud.

en: Minimum word count for the body field.
nl: Minimum aantal woorden voor het inhoudsveld.

en: Flag.
nl: Vlag.

en: The original type.
nl: Het originele type.

en: The name of the format.
nl: De naam van het formaat.

en: Whether the format is cacheable.
nl: Of het formaat gecached kan worden.

en: The role IDs which can use the format.
nl: De rol-ID's die het formaat kunnen gebruiken.

en: The filters configured for the format.
nl: De filters die dit formaat gebruikt.
