Migrate generator (8.x-1.5) - en to cy translation catalogue (9 entries)

en: Status
cy: Statws

en: Delete
cy: Dileu

en: Operations
cy: Gweithrediad

en: Name
cy: Enw

en: Export
cy: Allfudo

en: Update
cy: Diweddaru

en: Create
cy: Creu

en: Date format
cy: Fformat dyddiad

en: Fields
cy: Meysydd
