Migrate generator (8.x-1.5) - en to de translation catalogue (17 entries)

en: Delete
de: Löschen

en: Operations
de: Aktionen

en: Export
de: Exportieren

en: Update
de: Aktualisieren

en: Create
de: Erstellen

en: Date format
de: Datumsformat

en: Fields
de: Felder

en: here
de: hier

en: Delimiter
de: Trennzeichen

en: File format
de: Dateiformat

en: this
de: Das

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
de: Während der Verarbeitung von @operation ist ein Fehler aufgetreten mit den Argumenten: @args

en: Date/time format
de: Datum- und Zeitformat

en: Export CSV
de: CSV-Export

en: Absolute file path
de: Absoluter Dateipfad

en: Entity field name
de: Name des Entitätsfelds

en: See <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">the documentation for PHP date formats</a>.
de: Lesen Sie <a href="https://www.php.net/manual/datetime.format.php#refsect1-datetime.format-parameters" target="_blank">die PHP-Dokumentation zum Thema Datumsformate</a>
