Migrate generator (8.x-2.1) - en to os translation catalogue (7 entries)

en: Status
os: Статус

en: Delete
os: Аппар

en: Operations
os: Архæйдтæ

en: Name
os: Ном

en: Export
os: Экспорт

en: Update
os: Сног кæн

en: Add
os: Бафтау
