Migrate SPIP (1.0.1) - en to hi translation catalogue (33 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Status
hi: अवस्था

en: Article
hi: लेख

en: Articles
hi: लेख

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Tags
hi: उपनाम

en: File
hi: फ़ाइल

en: Date
hi: तारीख

en: Links
hi: लिंक

en: Test
hi: परीक्षण

en: Image
hi: चित्र

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Access
hi: पहुंच

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Before
hi: पहले

en: After
hi: बाद में

en: Files
hi: दस्तावेज

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Lists
hi: सूचियों

en: Document
hi: दस्तावेज़

en: Apply
hi: लागू करें

en: Editor
hi: संपादक

en: About
hi: के बारे में

en: Abbreviation
hi: संक्षिप्तीकरण

en: Video URL
hi: वीडियो यूआरएल

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
hi: समाचार, प्रेस विज्ञप्ति या ब्लॉग पोस्ट जैसी समय-संवेदनशील सामग्री के लिए <em> लेख </em> का उपयोग करें।

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
hi: YouTube या Vimeo का दूरस्थ रूप से होस्ट किया गया वीडियो।
