Migrate SPIP (1.1.2) - en to ja translation catalogue (47 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Status
ja: 状態

en: List
ja: リスト

en: Article
ja: 記事

en: Articles
ja: 記事

en: Comments
ja: コメント

en: Tags
ja: タグ

en: File
ja: ファイル

en: Date
ja: 日付

en: Test
ja: テスト

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Settings
ja: 設定

en: Default
ja: デフォルト

en: Access
ja: アクセス

en: Section
ja: セクション

en: Anchor
ja: アンカー

en: Updated
ja: 更新

en: Before
ja: 前

en: After
ja: 後

en: Files
ja: ファイル

en: Comment
ja: コメント

en: File ID
ja: ファイルID

en: User login
ja: ユーザーログイン

en: Users
ja: ユーザー

en: comments
ja: コメント

en: Footnotes
ja: フットノート

en: Document
ja: ドキュメント

en: Apply
ja: 適用

en: Bold
ja: ボールド

en: Extension
ja: 拡張子

en: About
ja: アバウト

en: Tables
ja: テーブル

en: Migration
ja: マイグレーション

en: Parent ID
ja: 上位コメントのID

en: Align center
ja: 中央寄せ

en: Align right
ja: 右揃え

en: Horizontal rule
ja: 水平の罫線

en: Abbreviation
ja: 略語

en: Video URL
ja: 動画URL

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Use local files for reusable media.
ja: サーバー内に保存されたファイルを再利用可能なメディアとして使います。

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: Remote video
ja: 外部の動画

en: A remotely hosted video from YouTube or Vimeo.
ja: YouTubeかVimeoから提供される外部の動画。
