Migrate SPIP (1.1.4) - en to pt translation catalogue (34 entries)

en: Title
pt: Título

en: Status
pt: Estado

en: List
pt: Lista

en: Article
pt: Artigo

en: Articles
pt: Artigos

en: Comments
pt: Comentários

en: Tags
pt: Etiquetas

en: File
pt: Ficheiro

en: Date
pt: Data

en: Test
pt: Testar

en: Link
pt: Ligação

en: Image
pt: Imagem

en: Settings
pt: Definições

en: Default
pt: Predefinido

en: Access
pt: Acesso

en: Anchor
pt: Âncora

en: Updated
pt: Atualizado

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Após

en: Files
pt: Ficheiros

en: File ID
pt: ID do ficheiro

en: User login
pt: Iniciar sessão de utilizador

en: Users
pt: Utilizadores

en: Apply
pt: Aplicar

en: Bold
pt: Negrito

en: Extension
pt: Extensão

en: About
pt: Sobre

en: Parent ID
pt: ID ascendente

en: Align center
pt: Alinhar ao centro

en: Align right
pt: Alinhar à direita

en: Horizontal rule
pt: Regra horizontal

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Utilize <em>artigos</em> para conteúdos onde a data é relevante, como notícias, comunicados de imprensa ou entradas de blogue.

en: Full HTML
pt: HTML Completo
