Migrate Upgrade (8.x-1.0) - en to id translation catalogue (25 entries)

en: Database type
id: Jenis database

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Destination
id: Tujuan

en: Source
id: Sumber

en: Are you sure?
id: Anda yakin?

en: Files directory
id: Direktori berkas

en: Upgrade
id: Peningkatan

en: Drupal Upgrade
id: Peningkatan Drupal

en: @driver_name settings
id: Pengaturan @driver_name

en: Operation stopped by request
id: Operasi dihentikan berdasarkan permintaan

en: Operation on @migration failed
id: Operasi pada @migration gagal

en: Operation on @migration skipped due to unfulfilled dependencies
id: Operasi pada @migration dilewati karena ketergantungan yang tidak terpenuhi

en: Currently upgrading @migration (@current of @max total tasks)
id: Saat ini sedang meningkatkan @migration (@current dari @max total tugas)

en: Upgrade process not completed
id: Proses upgrade belum selesai

en: Congratulations, you upgraded Drupal!
id: Selamat, Anda telah meng-upgrade Drupal!

en: Review the detailed upgrade log
id: Tinjau log peningkatan terperinci

en: Completed 1 upgrade task successfully | Completed @count upgrade tasks successfully
id[0]: Selesaikan 1 tugas upgrade dengan sukses
id[1]: Selesaikan @count tugas upgrade dengan sukses

en: 1 upgrade failed | @count upgrades failed
id[0]: 1 peningkatan gagal
id[1]: @count peningkatan gagal

en: Put this site into <a href=":url">maintenance mode</a>.
id: Masukkan situs ini ke <a href=":url">mode pemeliharaan</a>.

en: Source database
id: Basis data sumber

en: Provide credentials for the database of the Drupal site you want to upgrade.
id: Berikan kredensial untuk basis data situs Drupal yang ingin Anda tingkatkan.

en: Source files
id: File sumber

en: Review upgrade
id: Tinjau peningkatan

en: Perform upgrade
id: Melakukan peningkatan

en: Running upgrade
id: Menjalankan peningkatan
