Mini Layouts (2.0.0-alpha1) - en to de translation catalogue (25 entries)

en: Operations
de: Aktionen

en: Type
de: Typ

en: Remove
de: Entfernen

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Required
de: Erforderlich

en: Category
de: Kategorie

en: Label
de: Beschriftung

en: Add
de: Hinzufügen

en: Context
de: Kontext

en: Data
de: Daten

en: About
de: Über

en: Context type
de: Kontext-Art

en: Machine-readable name
de: Systemname

en: Discard changes
de: Änderungen verwerfen

en: Machine Name
de: Systemname

en: Save layout
de: Layout speichern

en: The layout has been saved.
de: Das Layout wurde gespeichert.

en: Label of the context
de: Beschriftung des Kontextes

en: Admin Label
de: Administrative Bezeichnung

en: Layout Builder tools
de: Layout Builder-Werkzeuge

en: Required Contexts
de: Erforderliche Kontexte

en: Required Context
de: Erforderlicher Kontext

en: Manage Layout
de: Erforderlicher Kontext

en: Administrative Label
de: Administrative Bezeichnung

en: This method is deprecated in 8.7.0
de: Dise Methoe ist in 8.7.0 veraltet
