Two Factor Authentication - TFA / Passwordless Login (5.3.4) - en to hi translation catalogue (43 entries)

en: Next
hi: अगला

en: Status
hi: अवस्था

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Delete
hi: मिटायें

en: Submit
hi: जमा करें

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Confirm
hi: सुनिश्चित

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Disable
hi: असक्रीय करें

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Yes
hi: हाँ

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Login
hi: लॉग-इन करें

en: Date
hi: तारीख

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Message
hi: संदेश

en: Password
hi: कूटशब्द

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Label
hi: लेबल

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Update
hi: नवीनीकरण

en: Email
hi: ईमेल

en: User ID
hi: उपयोगकर्ता आईङी

en: Created
hi: निर्मित

en: Roles
hi: भूमिका

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Click here
hi: यहाँ क्लिक करें

en: Success
hi: सफलता

en: Authored by
hi: लिखा गया

en: Configuration
hi: विन्यास

en: Role
hi: भूमिका

en: Profile
hi: रुपरेखा

en: Changed
hi: बदल गया

en: Apply
hi: लागू करें

en: Activate
hi: सक्रिय

en: - Select -
hi: - चुनें -

en: - Any -
hi: -कोईभी-

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
hi: %error_operation को @arguments तर्कों के साथ संसाधित करते समय त्रुटि हुई है।

en: Name or email contains
hi: नाम या ईमेल में है
