Custom API (1.0.0) - en to id translation catalogue (40 entries)

en: Body
id: Isi

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Value
id: Nilai

en: Username
id: Nama pengguna

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Confirm
id: Konfirmasikan

en: Cancel
id: Batal

en: Action
id: Tindakan

en: None
id: Tiada

en: Test
id: uji

en: Response
id: Jawaban

en: Password
id: Sandi

en: Save
id: Simpan

en: Update
id: Perbarui

en: Add
id: Tambah

en: View
id: Lihat

en: Please enter a valid email address.
id: Silakan isi dengan alamat email yang sah.

en: Separator
id: Pemisah

en: Custom
id: Tersuai

en: Example
id: Contoh

en: Method
id: Metode

en: Other
id: Lainnya

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Filters
id: Filter

en: Close
id: Tutup

en: Operation
id: Operasi

en: Condition
id: Kondisi

en: Key
id: Kunci

en: Features
id: Fitur

en: Entity
id: Entitas

en: Authentication
id: Autentikasi

en: Context
id: Kontek

en: Setting
id: Konfigurasi

en: Column
id: Kolom

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Direction
id: Arah

en: SQL Query
id: Query SQL
