Mini site (3.0.3) - en to pt translation catalogue (23 entries)

en: Content
pt: Conteúdo

en: File
pt: Ficheiro

en: Archives
pt: Arquivos

en: Options
pt: Opções

en: File settings
pt: Configurações de ficheiro

en: Allowed file extensions
pt: Extensões de ficheiro permitidas

en: Default value
pt: Valor predefinido

en: Maximum upload size
pt: Tamanho máximo do carregamento de ficheiros

en: About
pt: Sobre

en: File directory
pt: Diretório de ficheiros

en: Progress indicator
pt: Indicador de progresso

en: Field types
pt: Tipos de campo

en: Files displayed by default
pt: Ficheiros mostrados por omissão.

en: Upload destination
pt: destino dos ficheiros a carregar

en: Select where the final files should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access to files within this field.
pt: Selecione onde os ficheiros finais deverão ser armazenados. O armazenamento de ficheiros privados provoca uma sobrecarga significativamente maior do que ficheiros públicos, mas permite restrições de acesso a ficheiros neste campo.

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
pt: Separe as extensões com um espaço ou vírgula e não inclua o ponto no início.

en: Reference method
pt: Método de referência

en: Enable Display field
pt: Ativar campo de exibição

en: Enable Description field
pt: Ativar campo Descrição

en: Generic file format settings
pt: Configurações genéricas de formato de ficheiro

en: File format settings
pt: Configurações de formato de ficheiro

en: File selection handler settings
pt: Configurações do handler de seleção de ficheiros

en: Replace the file name by its description when available
pt: Substitua o nome do ficheiro pela sua descrição quando disponível
