Modeler API (1.1.0-alpha4) - en to uk translation catalogue (47 entries)

en: Type
uk: Тип

en: yes
uk: так

en: Enable
uk: Увімкнути

en: Disable
uk: Вимкнути

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Tags
uk: Теґи

en: Documentation
uk: Документація

en: Changelog
uk: Журнал змін

en: Version
uk: Версія

en: Tag
uk: Теґ

en: Edit
uk: Редагувати

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Import
uk: Імпортувати

en: Export
uk: Експортувати

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: Archive
uk: Архів

en: View
uk: Перегляд

en: Text
uk: Текст

en: Theme
uk: Тема

en: Components
uk: Компоненти

en: Assigned to
uk: Призначено

en: no
uk: ні

en: Filter
uk: Фільтр

en: Model
uk: Модель

en: Colors
uk: Кольори

en: Color
uk: Колір

en: Destination
uk: Місце призначення

en: Clone
uk: Клонувати

en: Template
uk: Шаблон

en: Tokens
uk: Замінники

en: Stroke color
uk: Колір лінії

en: Fill color
uk: Колір заповнення

en: Storage
uk: Сховище

en: Recipe
uk: Рецепт

en: Raw
uk: Raw (без обробки)

en: Annotations
uk: Анотації

en: Data
uk: Дані

en: clone
uk: клонувати

en: Namespace
uk: Простір назв

en: Translate
uk: Перекласти

en: Annotation
uk: Анотація

en: Fallback
uk: Запасний рядок

en: Models
uk: Моделі

en: Model ID
uk: Ідентифікатор моделі
