Modeler API (1.1.0-alpha5) - en to fa translation catalogue (36 entries)

en: Type
fa: نوع

en: yes
fa: بله

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Version
fa: نسخه

en: Tag
fa: برچسب

en: Edit
fa: ویرایش

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Import
fa: ورود

en: Export
fa: استخراج

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Archive
fa: آرشیو

en: View
fa: مشاهده

en: Text
fa: متن

en: Theme
fa: پوسته

en: Components
fa: مؤلفه‌ها

en: ID
fa: شناسه

en: Assigned to
fa: منسوب به

en: no
fa: خیر

en: Filter
fa: فیلتر

en: Model
fa: مدل

en: Colors
fa: رنگ‌ها

en: Color
fa: رنگ

en: Destination
fa: مقصد

en: Clone
fa: تکرار

en: Template
fa: قالب

en: Tokens
fa: توکن‌ها

en: Storage
fa: ذخیره سازی

en: Recipe
fa: دستور العمل

en: Data
fa: داده

en: Translate
fa: ترجمه
