Modeler API (1.1.0-beta1) - en to tr translation catalogue (35 entries)

en: Type
tr: Tip

en: yes
tr: evet

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Enabled
tr: Etkin

en: Tags
tr: Etiketler

en: Documentation
tr: Belgeleme

en: Version
tr: Sürüm

en: Tag
tr: Etiket

en: Edit
tr: Düzenle

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Archive
tr: Arşiv

en: View
tr: Görüntüle

en: Text
tr: Metin

en: Theme
tr: Tema

en: Components
tr: Bileşenler

en: Assigned to
tr: Atandığı kişi

en: no
tr: hayır

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Colors
tr: Renkler

en: Color
tr: Renk

en: Destination
tr: Hedef

en: Clone
tr: Kopya

en: Template
tr: Şablon

en: Tokens
tr: tokens

en: Storage
tr: Kayıt yeri

en: Recipe
tr: Tarif

en: Data
tr: Veri

en: Translate
tr: Çevir
