Module Matrix (1.0.7) - en to fr translation catalogue (25 entries)

en: Status
fr: État

en: Development
fr: Développement

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Project
fr: Projet

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Teal
fr: Vert canard

en: Unavailable
fr: Indisponible

en: Light
fr: Léger

en: Experimental
fr: Expérimental

en: No modules are available to uninstall.
fr: Aucun module ne peut être désinstallé.

en: Neutral
fr: Neutre

en: Slate
fr: Ardoise

en: Machine Name
fr: Nom système

en: Dark
fr: Sombre

en: Beta
fr: Bêta

en: Gold
fr: Or

en: Subpath
fr: Sous-chemin

en: Requires
fr: Requiert

en: Machine name: @machine-name
fr: Nom machine : @machine-name

en: Version: @module-version
fr: Version : @module-version

en: Requires: @module-list
fr: Requiert : @module-list

en: Required by: @module-list
fr: Requis par : @module-list

en: The following reason prevents @module.module_name from being uninstalled: | The following reasons prevent @module.module_name from being uninstalled:
fr[0]: @module.module_name ne peut être désinstallé pour la raison suivante :
fr[1]: @module.module_name ne peut être désinstallé pour les raisons suivantes :
