MongoDB (3.0.0-alpha2) - en to ja translation catalogue (22 entries)

en: Depth
ja: 深さ

en: Core
ja: コア

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: %time ago
ja: %time 前

en: Not available
ja: 利用不可

en: Selection type
ja: 選択タイプ

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Is one of
ja: のいずれか

en: No user
ja: ユーザーはいません

en: Check for new comments as well
ja: 新しいコメントもチェック

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ja: 2つのキーワードのいずれかを検索するには、大文字の <strong>OR</strong> を使用してください。<br />例: <strong>動物園 OR 水族館</strong>

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ja: 階層構造を持ったタームでタグ付けされているノードを、深さの範囲で一致させることができます。例えば、「フルーツ」というタームの下に「りんご」というタームがあるとして、深さ 1 （またはそれ以上）で「フルーツ」を絞り込んだら、「フルーツ」のノードと一緒に「りんご」でタグ付けされているノードも取得することができます。マイナスの値を指定すると、その逆のことが起こります。深さを -1 （またはそれ以下）で指定して「りんご」を検索すると、「フルーツ」でタグ付けされているノードも検索に一致します。

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ja: 通常のオプションでタームを表示するボキャブラリーを選択してください。

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Show hierarchy in dropdown
ja: ドロップダウンに階層を表示

en: Select terms from vocabulary @voc
ja: ボキャブラリー @voc からタームを選択

en: Select terms
ja: タームを選択

en: Display error message
ja: エラーメッセージを表示

en: %time hence
ja: %time 後

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
ja: 検索に含まれる AND/OR が多すぎます。最初の @count 単語のみがこの検索に使用されました。

en: You must include at least one keyword to match in the content, and punctuation is ignored. | You must include at least one keyword to match in the content. Keywords must be at least @count characters, and punctuation is ignored.
ja[0]: コンテンツにマッチするキーワードを少なくともひとつ含めなくてはなりません。句読点は無視されます。
ja[1]: コンテンツにマッチするキーワードを少なくともひとつ含めなくてはなりません。キーワードは少なくとも @count 文字以上にしなくてはなりません。句読点は無視されます。

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
ja: すべての場合は空白にします。それ以外の場合は、最初に選択された用語ではなく「任意」がデフォルトになります。
