MongoDB (3.0.0-alpha2) - en to fa translation catalogue (10 entries)

en: Depth
fa: عمق

en: Core
fa: هسته

en: Vocabulary
fa: لغتنامه

en: %time ago
fa: %time قبل

en: Selection type
fa: نوع انتخاب

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Is one of
fa: یکی از

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fa: جستجوی برای هر دو کلمه با استفاده از <strong>OR</strong> به صورت حروف بزرگ. به طور مثال، <strong>گربه‌ها OR سگ‌ها</strong>.

en: Select terms from vocabulary @voc
fa: انتخاب کلمه‌ها از لغتنامه @voc

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
fa: تعداد عبارت‌های AND/OR در جستجوی شما بیش از اندازه بود. تنها @count عبارت اول در جستجو لحاظ شدند.
