MongoDB (3.0.0) - en to pt translation catalogue (24 entries)

en: Depth
pt: Profundidade

en: Host
pt: Servidor

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Not available
pt: Indisponível

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Is one of
pt: É um de

en: No user
pt: Sem usuário

en: Check for new comments as well
pt: Checar também se há novos comentários

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
pt: Fazer uma busca com os dois termos usando <strong>OU</strong>. Por exemplo: <strong>gatos OU cachorros</strong>.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade vai buscar os nodes marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se você tiver um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou maior), o filtro vai pegar o termo "fruta" e também todos os nodes que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou menor) o buscar "maçã", os nodes com o termo "fruta" também serão retornados.

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione que vocabulário deve ser usado para que exibir os termos nas opções regulares.

en: Dropdown
pt: Menu suspenso

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Exibir hierarquia no menu suspenso

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Display error message
pt: Exibir mensagem de erro

en: %time hence
pt: Desde %time

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
pt: Sua pesquisa usou expressões AND/OR em excesso. Somente os primeiros @count termos foram incluídos nesta pesquisa.

en: Port number
pt: Número da porta

en: You must include at least one keyword to match in the content, and punctuation is ignored. | You must include at least one keyword to match in the content. Keywords must be at least @count characters, and punctuation is ignored.
pt[0]: Você deve incluir pelo menos uma palavra-chave para corresponder no conteúdo, e a pontuação é ignorada.
pt[1]: Você deve incluir pelo menos uma palavra-chave para corresponder no conteúdo. Palavras-chave devem ser pelo menos @count caracteres, e a pontuação é ignorada.

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
pt: Deixe em branco para todos. Caso contrário, o primeiro termo selecionado será o padrão em vez de "Qualquer".

en: An invalid vocabulary is selected. Change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido está selecionado. Altere-o nas opções.
