MongoDB (3.1.0) - en to bs translation catalogue (15 entries)

en: Depth
bs: Dubina

en: Vocabulary
bs: Riječnik

en: %time ago
bs: prije %time

en: Not available
bs: Nema podataka

en: Selection type
bs: Tip izbornika

en: Autocomplete
bs: Autokompletiranje

en: Is one of
bs: jedan od

en: No user
bs: Nema korisnika

en: Check for new comments as well
bs: Provjeri i za nove komentare

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
bs: Traži bilo koju od dvije riječi s velikim <strong>OR</strong>. Na primjer, <strong>pas OR mačka</strong>.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
bs: Dubina će uporediti nodove tagovane sa izrazima. Na primjer, ako imate izraz "fruit" i njegov child izraz "apple", sa dubinom od 1 (ili više) onda će filtriranje za izraz  "fruit" kao rezultat dati sve nodove koji su tagovani sa "apple" kao i nodove sa tagom "fruit". Isto tako, ukoliko je dubina negativna (-1) filtriranje za izraz "apple" će dati i nodove tagovane sa "fruit".

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
bs: Izaberi iz kojeg riječnika će se izrazi prkazivati.

en: Show hierarchy in dropdown
bs: Prikaži hijerarhiju u dropdownu

en: Select terms from vocabulary @voc
bs: Izaberi izraze iz riječnika @voc

en: Select terms
bs: Izaberi izraze
