MongoDB (3.1.1) - en to oc translation catalogue (21 entries)

en: Depth
oc: Prigondor

en: Core
oc: Còr

en: Host
oc: Òste

en: Vocabulary
oc: Vocabulari

en: %time ago
oc: I a %time

en: Not available
oc: Pas disponible

en: Selection type
oc: Tipe de seleccion

en: About
oc: A prepaus

en: Autocomplete
oc: Autocomplecion

en: Is one of
oc: Fait partida de

en: No user
oc: Aucun utilizaire

en: Check for new comments as well
oc: Verificar tanben la présence de novèls comentaris

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
oc: Cerqueu per qualsevol dels dos tèrmes amb <strong>OR</strong> en majusculas. Per exemple, <strong>gossos OR gats</strong>.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
oc: La prigondor assurera la correspondance amb los nosèls étiquetés per de tèrmes de la ierarquia. Si, per exemple, avètz lo tèrme "fruit" e lo tèrme enfant "pomme", amb una prigondor de 1 o plus, alara un filtrage sul tèrme "fruit" renverra de nosèls étiquetés per "pomme" tanben bien que per "fruit". Se la prigondor es négative, l'inverse es tanben vrai : recercar "pomme" amb una prigondor de -1 (ou mens) renverra tanben los nosèls étiquetés per "fruit".

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
oc: Seleccionatz lo vocabulari per lequel mostrar los tèrmes dins las opcions normales.

en: Dropdown
oc: Lista desenrotlanta

en: Show hierarchy in dropdown
oc: Mostrar la ierarquia dins la lista desenrotlanta

en: Select terms from vocabulary @voc
oc: Seleccionar los tèrmes dins lo vocabulari @voc

en: Select terms
oc: Seleccionar los tèrmes

en: Display error message
oc: Afichar un messatge d'error

en: %time hence
oc: Dins %time
