MongoDB (3.1.2) - en to da translation catalogue (23 entries)

en: Depth
da: Dybde

en: Core
da: Kerne

en: Host
da: Værtsnavn

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: %time ago
da: %time siden

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Selection type
da: Udvalgstype

en: About
da: Om

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Is one of
da: Er en af

en: No user
da: Ingen bruger

en: Check for new comments as well
da: Søg også efter nye kommentarer

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
da: Søg efter begge de to ord med <strong>OR</strong>. F.eks. <strong>katte OR hunde</strong>.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
da: Dybden matcher indholdselementer mærket med ord i hierarkiet. Hvis du for eksempel har ordet "frugt" og et underordnet ord "æble" med en dybde på 1 (eller højere) vil filtrering efter order "frugt" returnere alle indholdselementer mærket med "æble" og "frugt". Hvis dybden er negativ gælder det omvendte; en søgning efter "æble" vil også finde indholdselementer mærket med "frugt" hvis dybden er -1 (eller lavere).

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
da: Vælg fra hvilket ordforråd der skal vises termer i de almindelige valg.

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Show hierarchy in dropdown
da: Vis hierarki i rullemenu

en: Select terms from vocabulary @voc
da: Vælg termer fra ordforrådet @voc

en: Select terms
da: Vælg ord

en: Display error message
da: Vis fejlmeddelelse

en: %time hence
da: %time siden

en: Your search used too many AND/OR expressions. Only the first @count terms were included in this search.
da: Din søgning brugte for mange OG/ELLER udtryk. Kun de @count første termer blev medtaget i denne søgning.

en: Port number
da: Portnummer
