MongoDB (3.1.4) - en to he translation catalogue (21 entries)

en: Depth
he: עומק

en: Core
he: ליבה

en: Host
he: שם שרת

en: Vocabulary
he: מילון

en: %time ago
he: לפני %time

en: Not available
he: לא זמין

en: Selection type
he: סוג בחירה

en: About
he: אודות

en: Autocomplete
he: השלמה אוטומטית

en: Is one of
he: הינו אחד מתוך

en: No user
he: אין משתמש

en: Check for new comments as well
he: בדיקה האם יש גם תגובות חדשות

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
he: חפש את אחד משני המושגים בעזרת<strong>OR</strong> באותיות רישיות. לדוגמה, <strong>cats OR dogs</strong>.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
he: העומק יתאים פריטי תוכן המתוייגים עם מושגים בהיררכייה. לדוגמה, אם יש לך את המושג "פירות" ומושג ילד "תפוח" בעל עומק 1 ומעלה, אז סינון עבור המושג "פירות" ישאיר פריטי תוכן המתוייגים כ-"תפוח" בנוסף ל-"פירות". אם שלילי, אז ההיפך הוא נכון; חיפוש "תפוח" יחזיר גם פריטי תוכן המתוייגים כ-"פירות" אם העומק הוא 1- או פחות.

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
he: בחר את אוצר המילים עבורו תציג מונחים באפשרויות הרגילות.

en: Dropdown
he: נפתח

en: Show hierarchy in dropdown
he: הצגת היררכיה ברשימה נפתחת

en: Select terms from vocabulary @voc
he: בחר מושגים מאוצר מילים @voc

en: Select terms
he: בחר מושגים

en: %time hence
he: %time לכן

en: Port number
he: מספר פורט
