MongoDB (8.x-2.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (82 entries)

en: Pages
pt: Páginas

en: delete
pt: eliminar

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Disabled
pt: Desativado

en: Block title
pt: Título do bloco

en: The title of the block as shown to the user.
pt: O título do bloco como mostrado ao utilizador.

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: File
pt: Ficheiro

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Reiniciar

en: Message
pt: Mensagem

en: Weight
pt: Peso

en: The configuration options have been saved.
pt: As opções de configuração foram guardadas.

en: none
pt: nenhum

en: View
pt: Mostrar

en: Region
pt: Região

en: Event
pt: Evento

en: Paths
pt: Caminhos

en: User
pt: Utilizador

en: Access denied
pt: Acesso negado

en: Add block
pt: Adicionar bloco

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Severity
pt: Severidade

en: Count
pt: Contagem

en: configure
pt: configurar

en: Line
pt: Linha

en: Referrer
pt: Referência

en: Anonymous
pt: Anónimo

en: Latest
pt: Mais recentes

en: Visibility settings
pt: Configurações de visibilidade

en: Function
pt: Função

en: Source
pt: Fonte

en: Date/time
pt: Data/tempo

en: Are you sure you want to delete the block %name?
pt: Tem a certeza que pretende eliminar o bloco %name?

en: The block %name has been removed.
pt: O bloco %name foi eliminado.

en: Changed
pt: Alterado

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Blocks
pt: Blocos

en: Delete block
pt: Eliminar bloco

en: Save blocks
pt: Guardar blocos

en: The block settings have been updated.
pt: As definições dos blocos foram atualizadas.

en: '%name' block
pt: bloco '%name'

en: Save block
pt: Guardar bloco

en: The block configuration has been saved.
pt: A configuração do bloco foi guardada.

en: The block has been created.
pt: O bloco foi criado.

en: Block body
pt: Corpo do bloco

en: The content of the block as shown to the user.
pt: O conteúdo do bloco como exibido ao utilizador.

en: Request
pt: Pedido

en: Page not found
pt: Página não encontrada

en: About
pt: Sobre

en: Sequence
pt: Sequência

en: Uses
pt: Usos

en: Filter log messages
pt: FIltrar mensagens no registo

en: You must select something to filter by.
pt: É obrigatório selecionar algo para filtrar.

en: No blocks in this region
pt: Sem blocos nesta região

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
pt: As alterações a estes blocos não serão guardadas até clicar no botão <em>Guardar blocos</em>.

en: Not restricted
pt: Não restringido

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
pt: Páginas em que este código PHP retorna <code>TRUE</code> (peritos apenas)

en: Pages or PHP code
pt: Páginas ou código PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
pt: Se a opção PHP for escolhida, insira o código PHP entre %php. Atenção que executar código PHP incorrecto pode danificar o seu site Drupal.

en: Not customizable
pt: Não personalizável

en: Ensure that each block description is unique.
pt: Assegure-se de que cada descrição de bloco é única.

en: Positioning content
pt: Posicionando o conteúdo

en: Controlling visibility
pt: Controlando a visibilidade

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
pt: Uma breve descrição do bloco. Utilizado na <a href="@overview">página de administração dos blocos</a>.

en: Cache blocks
pt: Blocos de cache

en: Block caching is inactive because you have enabled modules defining content access restrictions.
pt: A cache de blocos está desligada porque tem ativos módulos que definiram restrições de acesso ao conteúdo.

en: Restricted to certain pages
pt: Restringido a determinadas páginas

en: The block cannot be placed in this region.
pt: O bloco não pode ser colocado nesta região

en: Clear log messages
pt: Eliminar mensagens de registo

en: This will permanently remove the log messages from the database.
pt: Esta acção irá remover as mensagens de relatório da base de dados.

en: Database log cleared.
pt: Relatório da Base de dados limpo.

en: Show block for specific content types
pt: Mostrar bloco para tipos de conteúdo específicos

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
pt: Mostrar este bloco apenas em páginas que exibam conteúdos do(s) tipo(s) indicado(s). Se não selecionar tipos de conteúdo, não existirão limitações por tipo de conteúdo.

en: No information
pt: Não existe informação

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
pt: Tem a certeza de que querer eliminar os registos recentes?
