MongoDB (8.x-2.0-alpha1) - en to ro translation catalogue (75 entries)

en: Pages
ro: Pagini

en: delete
ro: șterge

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Type
ro: Tip

en: List
ro: Listă

en: Cancel
ro: Anulare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Block title
ro: Titlul blocului

en: The title of the block as shown to the user.
ro: Titlul blocului, așa cum apare utilizatorului.

en: Content types
ro: Tipuri de conținut

en: File
ro: Fișier

en: Date
ro: Data

en: Reset
ro: Resetează

en: Message
ro: Mesaj

en: Weight
ro: Greutate

en: The configuration options have been saved.
ro: Opțiunile de configurare au fost salvate.

en: none
ro: nimic

en: View
ro: Afișează

en: Region
ro: Regiune

en: User
ro: Utilizator

en: Access denied
ro: Acces respins

en: Block
ro: Bloc

en: Add block
ro: Adaugă blocul

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locația

en: Severity
ro: Gravitate

en: Count
ro: Contor

en: configure
ro: configurează

en: Line
ro: Linie

en: Referrer
ro: Referință

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Visibility settings
ro: Setări vizibilitate

en: Function
ro: Funcţie

en: Source
ro: Sursă

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ro: Sigur doreşti să ştergi blocul %name ?

en: The block %name has been removed.
ro: Blocul %name a fost înlăturat.

en: Changed
ro: Schimbat

en: Block description
ro: Descrierea blocului

en: Blocks
ro: Blocuri

en: Delete block
ro: Şterge blocul

en: Save blocks
ro: Salvează blocuri

en: The block settings have been updated.
ro: Opțiunile blocului au fost actualizate.

en: '%name' block
ro: blocul '%name'

en: Save block
ro: Salvați blocul

en: The block configuration has been saved.
ro: Configurația blocului a fost salvată.

en: The block has been created.
ro: Blocul a fost creat.

en: Block body
ro: Corpul blocului

en: The content of the block as shown to the user.
ro: Conţinutul blocului, aşa cum apare utilizatorului.

en: Page not found
ro: Pagina nu a fost găsită

en: About
ro: Despre

en: Sequence
ro: Secvență

en: Uses
ro: Folosește

en: Filter log messages
ro: Filtrare mesaje log

en: You must select something to filter by.
ro: Trebuie selectat ceva după care să se filtreze.

en: No blocks in this region
ro: Nu sunt blocuri în această regiune

en: The changes to these blocks will not be saved until the <em>Save blocks</em> button is clicked.
ro: Modificările la aceste blocuri nu vor fi salvate până când nu dați clic pe butonul <em>Salvare blocuri</em>.

en: Not restricted
ro: Nerestricționat

en: Pages on which this PHP code returns <code>TRUE</code> (experts only)
ro: Pagini în care acest cod PHP returnează <code>TRUE</code> (numai pentru experţi)

en: Pages or PHP code
ro: Pagini sau cod PHP

en: If the PHP option is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP code can break your Drupal site.
ro: Dacă este selectată opţiunea PHP, se introduce codul PHP între %php. Trebuie avut în vedere că executarea de cod PHP incorect poate face ca situl să devină inutilizabil.

en: Not customizable
ro: Nu se poate personaliza

en: Ensure that each block description is unique.
ro: Verifică că descrierea fiecărui bloc este unică.

en: Positioning content
ro: Poziţionare conţinut

en: Controlling visibility
ro: Controlare vizibilitate

en: A brief description of your block. Used on the <a href="@overview">Blocks administration page</a>.
ro: O scurtă descriere a blocului dvs. Utilizat în <a href="@overview">Pagina de administrare blocuri</a>.

en: Cache blocks
ro: Cache blocuri

en: Restricted to certain pages
ro: Limitat la anumite pagini

en: The block cannot be placed in this region.
ro: Blocul nu poate fi plasat în această regiune

en: Clear log messages
ro: Golire mesaje log

en: This will permanently remove the log messages from the database.
ro: Aceasta va elimina permanent mesajele de intrare în jurnal din baza de date.

en: Database log cleared.
ro: Jurnal bază de date eliminat.

en: Show block for specific content types
ro: Afișează blocul doar pentru anumite tipuri de conținut

en: Show this block only on pages that display content of the given type(s). If you select no types, there will be no type-specific limitation.
ro: Afișează acest bloc doar pe paginile care afișează conținut de anumite tipuri. Dacă nu selectați niciun tip, nu se va limita afișarea.

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți intrările recente din jurnal?
