MongoDB (8.x-2.0) - en to fr translation catalogue (38 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: File
fr: Fichier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: View
fr: Voir

en: Event
fr: Évènement

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Paths
fr: Chemins

en: User
fr: Utilisateur

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Severity
fr: Importance

en: Count
fr: Décompte

en: Line
fr: Ligne

en: Referrer
fr: Référent

en: Latest
fr: Les derniers

en: Date/time
fr: Date/heure

en: Changed
fr: Modifié

en: Request
fr: Requête

en: Page not found
fr: Page non trouvée

en: Sequence
fr: Séquence

en: Filter log messages
fr: Filtrer les messages du journal

en: You must select something to filter by.
fr: Vous devez sélectionnez un critère de filtrage.

en: Database log cleared.
fr: Les entrées du journal de la base de données ont été effacées.

en: No information
fr: Pas d'information

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
fr: Êtes-vous certain de vouloir supprimer les journaux récents ?

en: Extension not loaded
fr: Extension non chargée

en: Mongodb requires the non-legacy PHP MongoDB extension (@name) to be installed.
fr: Mongodb requiert que l'extension PHP pour MongoDB actuelle  (@name) soit installée.

en: Extension version @version found.
fr: Version @version de l'extension présente.

en: Module needs extension @name @minimum_version or later, found @version.
fr: Le module requiert l'extension @name @minimum_version ou plus récente, version trouvée @version.

en: No database aliases found in settings. Did you actually configure your settings ?
fr: Aucun alias de base de données trouvé dans les paramètres. Les avez-vous réellement configurés ?

en: Database "@db" references undefined client "@client".
fr: La base de données "@db" référence le client inconnu "@client".

en: Databases and clients are consistent.
fr: Bases de données et clients sont cohérents.

en: Inconsistent database/client settings.
fr: Paramètres de base de données/client incohérents.

en: Valid configuration
fr: Configuration valide
