MongoDB (8.x-2.1-alpha2) - en to id translation catalogue (26 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Type
id: Jenis

en: Date
id: Tanggal

en: Message
id: Pesan

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: View
id: Lihat

en: Event
id: Acara

en: User
id: Pengguna

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Hostname
id: Nama host

en: Location
id: Lokasi

en: Severity
id: Keparahan

en: Count
id: Jumlah

en: Line
id: Baris

en: Referrer
id: Dirujuk oleh

en: Source
id: Sumber

en: Changed
id: Berubah

en: Request
id: Permintaan

en: Page not found
id: Halaman tidak ditemukan

en: Sequence
id: Urutan

en: Filter log messages
id: Filter pesan log

en: You must select something to filter by.
id: Anda harus memilih sesuatu yang ingin disaring

en: Database log cleared.
id: Log database telah dibersihkan.

en: No information
id: Tak tersedia informasi

en: Are you sure you want to delete the recent logs?
id: Apakah Anda yakin ingin menghapus log terbaru?
