Monitoring (8.x-1.17) - en to ja translation catalogue (97 entries)

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: Type
ja: タイプ

en: Actions
ja: アクション

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Log
ja: ログ

en: Article
ja: 記事

en: Enabled
ja: 有効

en: Currency
ja: 通貨

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Edit
ja: 編集

en: None
ja: なし

en: Test
ja: テスト

en: Logs
ja: ログ

en: Message
ja: メッセージ

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Category
ja: カテゴリー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: フィールド

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Core
ja: コア

en: View
ja: ビュー

en: History
ja: 履歴

en: Path
ja: パス

en: Filename
ja: ファイル名

en: Display
ja: 表示

en: never
ja: なし

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Unknown
ja: 不明

en: States
ja: 状態

en: User
ja: ユーザー

en: Error
ja: エラー

en: Created
ja: 作成

en: Roles
ja: 役割

en: Filter
ja: フィルター

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Severity
ja: 重大度

en: Average
ja: 平均

en: Count
ja: カウント

en: Conditions
ja: 条件

en: Warning
ja: 警告

en: Details
ja: 詳細

en: Directory
ja: ディレクトリー

en: Table
ja: テーブル

en: Verbose
ja: 詳細なメッセージを出力

en: Ignore
ja: 無視

en: Arguments
ja: 引数

en: Operator
ja: オペレータ

en: Threshold
ja: しきい値

en: seconds
ja: 秒

en: Key
ja: キー

en: Result
ja: 結果

en: Query
ja: クエリー

en: Track
ja: 履歴

en: Changed
ja: 変更済

en: Interval
ja: 間隔

en: Percentage
ja: パーセンテージ

en: Ok
ja: OK

en: 5 minutes
ja: 5分

en: 15 minutes
ja: 15分

en: 1 minute
ja: 1分

en: Server
ja: サーバー

en: Usage
ja: 使用方法

en: Active users
ja: アクティブなユーザー

en: Module name
ja: モジュール名

en: Default theme
ja: デフォルトテーマ

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Command
ja: コマンド

en: Output
ja: 出力

en: Timestamp field
ja: タイムスタンプフィールド

en: <
ja: より小さい

en: >=
ja: 同じかより大きい

en: >
ja: より大きい

en: - All -
ja: - 全て -

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Emergency
ja: 緊急

en: Alert
ja: 警告

en: Critical
ja: 重大な

en: Make permanent
ja: 恒久的にする

en: Maintenance mode
ja: メンテナンスモード

en: Basic page
ja: 基本ページ

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
ja: 「About us」のような、あまり更新されない内容の場合は <em>基本ページ</em> を使ってください。

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
ja: ニュースやプレスリリース、ブログのような時系列が重要なコンテンツには<em>記事</em>を使ってください。

en: Monitoring
ja: モニタリング

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
ja: %derivative_path に画像を生成しようとしましたが、元の画像が %source_image_path にありません。

en: Log entries
ja: ログエントリー

en: 1 place | @count places
ja[0]: 1ヶ所
ja[1]: @countヶ所

en: Default comments
ja: デフォルトのコメント

en: Allows commenting on content
ja: コンテンツへのコメントを許可

en: Twig debug mode
ja: Twig のデバッグモード
