Monitoring (8.x-1.19) - en to pt translation catalogue (111 entries)

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Log
pt: Registo

en: Article
pt: Artigo

en: Enabled
pt: Ativado

en: Currency
pt: Moeda

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Test
pt: Testar

en: Logs
pt: Registos

en: Message
pt: Mensagem

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Definições

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: Save
pt: Guardar

en: Default
pt: Por defeito

en: Core
pt: Núcleo

en: View
pt: Mostrar

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Display
pt: Mostrar

en: never
pt: nunca

en: No changes were made.
pt: Não foi feita nenhuma alteração.

en: Timestamp
pt: Registo data/hora

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: States
pt: Estados

en: User
pt: Utilizador

en: Error
pt: Erro

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Todos

en: Page
pt: Página

en: Update status
pt: Estado das atualizações

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Filter
pt: Filtro

en: Last access
pt: Último acesso

en: Severity
pt: Severidade

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contagem

en: Conditions
pt: Condições

en: Warning
pt: Aviso

en: N/A
pt: N/D

en: Details
pt: Detalhes

en: Directory
pt: Diretório

en: Table
pt: Tabela

en: Verbose
pt: Verboso

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Threshold
pt: Limite

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: seconds
pt: segundos

en: Key
pt: Chave

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Result
pt: Resultado

en: Query
pt: Consulta

en: Info
pt: Informações

en: Requirements
pt: Requisitos

en: Track
pt: Monitorizar

en: Changed
pt: Alterado

en: Interval
pt: Intervalo

en: Percentage
pt: Percentagem

en: Excluded
pt: Excluído

en: Apply
pt: Aplicar

en: 5 minutes
pt: 5 minutos

en: 15 minutes
pt: 15 minutos

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: Server
pt: Servidor

en: Usage
pt: Utilização

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Active users
pt: Utilizadores ativos

en: Module name
pt: Nome do Módulo

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Default theme
pt: O tema predefinido

en: - Select -
pt: - Selecionar -

en: Output
pt: Saída

en: Timestamp field
pt: Campo registo data/hora

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Machine-readable name
pt: Nome de máquina

en: Emergency
pt: Emergência

en: Alert
pt: Alerta

en: Critical
pt: Crítico

en: Custom label
pt: Label personalizada

en: New users
pt: Novos utilizadores

en: Status message
pt: Mensagem de estado

en: Maintenance mode
pt: Modo de manutenção

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use as <em>Páginas básicas</em> para conteúdo estático, como por exemplo a página "Sobre nós".

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Utilize <em>artigos</em> para conteúdos onde a data é relevante, como notícias, comunicados de imprensa ou entradas de blogue.

en: Last accessed
pt: Último acesso

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
pt: A imagem de origem em %source_image_path não foi encontrada ao tentar gerar uma imagem derivada em %derivative_path.

en: Log entries
pt: Registo de entradas

en: 1 place | @count places
pt[0]: 1 lugar
pt[1]: @count lugares

en: Default comments
pt: Comentários predefinidos

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar em conteúdo

en: Twig debug mode
pt: Modo de depuração Twig

en: Response time
pt: Tempo de resposta

en: Main metric
pt: Métrica principal

en: Number of entries assessed
pt: Número de entradas avaliadas
