Monitoring (8.x-1.21) - en to fa translation catalogue (85 entries)

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Value
fa: مقدار

en: Type
fa: نوع

en: Actions
fa: عملکردها

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: Log
fa: گزارش

en: Article
fa: مقاله

en: Enabled
fa: فعال

en: Currency
fa: واحد پول

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Edit
fa: ویرایش

en: None
fa: هیچ

en: Test
fa: آزمایش

en: Logs
fa: وقایع ثبت شده

en: Message
fa: پیام

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Weight
fa: وزن

en: Category
fa: دسته بندی

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Field
fa: فیلد

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: View
fa: مشاهده

en: History
fa: تاریخچه

en: Path
fa: مسیر

en: Filename
fa: نام فایل

en: Display
fa: نمایش

en: never
fa: هرگز

en: path
fa: مسیر

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: ID
fa: شناسه

en: Unknown
fa: نامشخص

en: States
fa: حالت‌ها

en: User
fa: کاربر

en: Error
fa: خطا

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Update status
fa: وضعیت به‌روزرسانی

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Filter
fa: فیلتر

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Severity
fa: شدت

en: Average
fa: میانگین

en: Count
fa: شمارش

en: Conditions
fa: شرط‌ها

en: Warning
fa: هشدار

en: N/A
fa: هیچ

en: OK
fa: موافقت

en: Details
fa: جزئیات

en: Directory
fa: دایرکتوری

en: Table
fa: جدول

en: Ignore
fa: چشم پوشی

en: Arguments
fa: آرگومان‌ها

en: Operator
fa: عملگر

en: Threshold
fa: آستانه

en: Key
fa: کلید

en: Result
fa: نتیجه

en: Query
fa: پرس و جو

en: Info
fa: اطلاعات

en: Requirements
fa: نیازمندی‌ها

en: Track
fa: پیگیری

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Interval
fa: دوره

en: MB
fa: مگابایت

en: Ok
fa: تایید

en: 5 minutes
fa: ۵ دقیقه

en: 15 minutes
fa: ۱۵ دقیقه

en: 1 minute
fa: 1 دقیقه

en: Usage
fa: کاربرد

en: Module name
fa: نام ماژول

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Output
fa: خروجی

en: <
fa: >

en: - All -
fa: - همه -

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: Critical
fa: بحرانی

en: Basic page
fa: صفحه ساده

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
fa: از <em>صفحات ساده</em> برای محتوای ایستا مانند صفحه «درباره ما» استفاده کنید.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
fa: از <em>مقالات</em> برای محتوای وابسته به زمان مانند اخبار, اعلامیه‌های مطبوعاتی، و مطالب وبلاگ استفاده کنید.

en: Default comments
fa: دیدگاه‌های پیش‌فرض

en: Allows commenting on content
fa: اجازه ثبت دیدگاه در مورد محتوا را می دهد
