Monitoring (8.x-1.4) - en to pt translation catalogue (96 entries)

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: Actions
pt: Ações

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Log
pt: Registro

en: Article
pt: Artigo

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: Test
pt: Teste

en: Logs
pt: Registros do sistema

en: Message
pt: Mensagem

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Field
pt: Campo

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: View
pt: Ver

en: History
pt: Histórico

en: Path
pt: Caminho

en: Filename
pt: Nome do arquivo

en: Display
pt: Exibição

en: never
pt: nunca

en: No changes were made.
pt: Nenhuma alteração foi feita.

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: User
pt: Usuário

en: Error
pt: Erro

en: Created
pt: Criado

en: Update status
pt: Estado das atualizações

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Filter
pt: Filtrar

en: Last access
pt: Último acesso

en: Severity
pt: Severidade

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contar

en: Conditions
pt: Condições

en: Warning
pt: Aviso

en: Demo
pt: Demonstração

en: Details
pt: Detalhes

en: Directory
pt: Diretório

en: Table
pt: Tabela

en: Verbose
pt: Modo detalhado

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Threshold
pt: Limite

en: seconds
pt: segundos

en: Key
pt: Chave

en: Result
pt: Resultado

en: Query
pt: Consulta

en: Info
pt: Informações

en: Track
pt: Rastrear

en: Changed
pt: Alterado

en: Interval
pt: Intervalo

en: Percentage
pt: Porcentagem

en: Excluded
pt: Excluído

en: 5 minutes
pt: 5 minutos

en: 15 minutes
pt: 15 minutos

en: 1 minute
pt: 1 minuto

en: Usage
pt: Uso

en: Active users
pt: Usuários ativos

en: Module name
pt: Nome do módulo

en: Default theme
pt: Tema padrão

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Command
pt: Comando

en: Output
pt: Saída

en: Memory
pt: Memória

en: View logs
pt: Ver registros

en: Queues
pt: Filas

en: Timestamp field
pt: Campo timestamp

en: - All -
pt: - Todos -

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: Current value
pt: Valor atual

en: Emergency
pt: Emergência

en: Alert
pt: Alerta

en: Critical
pt: Crítico

en: Entity Type
pt: Tipo de entidade

en: Make permanent
pt: Tornar permanente

en: Select view
pt: Selecione a view

en: New users
pt: Novos usuários

en: Maintenance mode
pt: Modo de manutenção

en: Basic page
pt: Página básica

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
pt: Use <em>páginas básicas</em> para seu conteúdo estático, como uma página 'Sobre nós'.

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
pt: Use <em>artigos</em> para conteúdo temporal como notícias, comunicados de imprensa e posts de blog.

en: Source image at %source_image_path not found while trying to generate derivative image at %derivative_path.
pt: O caminho da imagem %source_image_path não foi encontrado ao tentar gerar imagem derivada em %derivative_path.

en: Log entries
pt: Entradas de registro

en: 1 place | @count places
pt[0]: 1 local
pt[1]: @count locais

en: Default comments
pt: Comentários padrão

en: Allows commenting on content
pt: Permite comentar no conteúdo

en: Twig debug mode
pt: Modo de depuração do Twig
