Monster Menus (9.3.3) - en to fa translation catalogue (207 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: delete
fa: حذف

en: title
fa: عنوان

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Username
fa: نام کاربری

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: yes
fa: بله

en: List
fa: فهرست

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: توضیحات

en: RSS feed
fa: خوراک RSS

en: page
fa: صفحه

en: Access control
fa: کنترل دسترسی

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: view
fa: مشاهده

en: all
fa: همه

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: default
fa: پیش‌فرض

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Test
fa: آزمایش

en: Weight
fa: وزن

en: Help text
fa: متن راهنما

en: Parent
fa: والد

en: Depth
fa: عمق

en: none
fa: هیچ

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Import
fa: ورود

en: Export
fa: استخراج

en: General settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: (none)
fa: هیچ

en: Save
fa: ذخیره

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: Move
fa: انتفال

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Archive
fa: آرشیو

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: URL
fa: نشانی

en: Region
fa: ناحیه

en: Display
fa: نمایش

en: Teaser
fa: خلاصه

en: 1 hour
fa: ۱ ساعت

en: Theme
fa: پوسته

en: name
fa: نام

en: add
fa: افزودن

en: theme
fa: پوسته

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Upload
fa: بارگذاری

en: User
fa: کاربر

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: no
fa: خیر

en: Created
fa: ایجاد شده

en: Node
fa: محتوا

en: All
fa: همه

en: Done
fa: انجام

en: Year
fa: سال

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Page
fa: صفحه

en: Site name
fa: نام سایت

en: Node types
fa: انواع گره

en: Role ID
fa: شناسه نقش

en: Revision ID
fa: شناسه نسخه

en: Revisions
fa: نسخه‌ها

en: URL alias
fa: آدرس مستعار

en: Mode
fa: سبک

en: Nodes
fa: گره‌ها

en: Authored by
fa: نوشته شده توسط

en: Bookmarks
fa: نشانه‌ها

en: This field is required.
fa: این فیلد اجباری است.

en: 1 day
fa: ۱ روز

en: 1 year
fa: یک سال

en: Media
fa: رسانه

en: help
fa: راهنما

en: Month
fa: ماه

en: Desc
fa: نزولی

en: Owner
fa: مالک

en: Members
fa: اعضا

en: Group name
fa: نام گروه

en: General
fa: عمومی

en: Day
fa: روز

en: Appearance
fa: ظاهر

en: Destination
fa: مقصد

en: Users
fa: کاربران

en: Close
fa: بستن

en: Page Title
fa: عنوان صفحه

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Original
fa: اصلی

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: Title:
fa: عنوان:

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: show
fa: نمایش بده

en: comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Confirmation
fa: تایید

en: Modified
fa: اصلاح گردید

en: Hidden
fa: پنهان

en: Show
fa: نمایش

en: Tokens
fa: توکن‌ها

en: Clear
fa: پاک کردن

en: Result
fa: نتیجه

en: published
fa: منتشرشده

en: (disabled)
fa: (غیرفعال)

en: Query
fa: پرس و جو

en: Workflow
fa: جریان کار

en: Changes have been saved.
fa: تغییرات ذخیره شدند.

en: The settings have not been saved because of the errors.
fa: تنظیمات به علت رخ دادن خطا ذخیره نشد.

en: Updating
fa: به‌روزرسانی

en: or
fa: یا

en: archive
fa: بایگانی

en: Results
fa: نتایج

en: change
fa: تغییر

en: Permissions
fa: مجوزها

en: permission
fa: مجوز

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: RSS Feed
fa: خوراک RSS

en: ‹ Previous
fa: < قبلی

en: Next ›
fa: بعدی >

en: not published
fa: منتشر نشده

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری...

en: not sticky
fa: غیر ماندگار

en: sticky
fa: ماندگار

en: date
fa: تاریخ

en: Submissions
fa: ارسال‌ها

en: Webform
fa: فرم ساز

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Apply
fa: تایید

en: Select
fa: انتخاب

en: is
fa: است

en: Copy
fa: کپی

en: 5 minutes
fa: ۵ دقیقه

en: 10 minutes
fa: ۱۰ دقیقه

en: 15 minutes
fa: ۱۵ دقیقه

en: 30 minutes
fa: ۳۰ دقیقه

en: Full node
fa: گره کامل

en: Permalink
fa: پیوند ثابت

en: Form
fa: فرم

en: 1 minute
fa: 1 دقیقه

en: 1 week
fa: ۱ هفته

en: Permission
fa: مجوز

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Hide
fa: پنهان کن

en: User menus
fa: منوی کاربر

en: Page not found
fa: صفحه مورد نظر یافت نشد.

en: Execute
fa: انجام عملیات

en: All users
fa: همه کاربران

en: Close window
fa: بستن پنجره

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Page settings
fa: تنظیمات صفحه

en: Offset
fa: جابجایی

en: begins with
fa: شروع میشود با

en: contains
fa: شامل

en: daily
fa: روزانه

en: weekly
fa: هفتگی

en: and
fa: و

en: where
fa: که

en: hide
fa: پنهان کن

en: yearly
fa: سالانه

en: monthly
fa: ماهانه

en: Creator
fa: سازنده

en: Edit %title
fa: ویرایش %title

en: Calculate
fa: محاسبه

en: permissions
fa: مجوزها

en: 2 weeks
fa: 2 هفته

en: ends with
fa: خاتمه می‌یابد به

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: You can:
fa: شما می‌توانید:

en: User list
fa: لیست کاربران

en: Region settings
fa: تنظیمات ناحیه

en: Elements
fa: عنصرها

en: New username
fa: نام کاربری جدید

en: revisions
fa: نسخه‌ها

en: pages
fa: صفحات

en: Weight for @title
fa: وزن @title

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: @entity using @field
fa: @entity از @field استفاده می‌کند

en: @name field is required.
fa: فیلد @name اجباری است.
